basdonmesi.gen.tr https://www.basdonmesi.gen.tr Baş Dönmesi, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, basdonmesi.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Tue, 25 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Şiddetli Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/siddetli-bas-donmesi.html Sun, 18 Nov 2018 20:36:41 +0000 Şiddetli baş dönmesi, pek çok kişinin muzdarip olduğu baş dönmesi sorunu çeşitli şiddetlerde yaşanabilir. Bu bir belirti olarak yaşandığı için, her zaman önemsenmesi gerekir. Hafif ya da şiddetli olması önemli değildir. Şiddetli baş dönmesi, pek çok kişinin muzdarip olduğu baş dönmesi sorunu çeşitli şiddetlerde yaşanabilir. Bu bir belirti olarak yaşandığı için, her zaman önemsenmesi gerekir. Hafif ya da şiddetli olması önemli değildir. Çünkü baş dönmesine yol açan etkenin en kısa sürede tespit edilmesi ve kişinin tedavi edilmesi gerekir. Baş dönmesine neden olan hastalıklar arasında en fazla görüleni iç kulak hastalıkları, beyinden kaynaklanan sorunlar, tümöral etkenler, tansiyon sorunları sayılabilir.

Şiddetli baş dönmesi bir hastalık değildir. Bazen iç kulak hastalıklarında, bazen de sinir sistemini ilgilendiren hastalıklarda ortaya çıkan bir belirtidir. Bu durumdaki hastalar dairesel dönme gibi bir hareket hisseder. Eğer şiddetli baş dönmesi olursa, hastanın hareket etmesi mümkün olmaz, genellikle buna mide bulantısı ve kusmada eşlik eder. Bazı hastalar baş dönmesi durumunu göz kararması, dengesizlik hissi, sersemlik durumu gibi ifade ederler. Bazen kullanılan ilaçlar, alkolün fazla alınması gibi etkenlerde baş dönmesine yol açabilir. Fakat bunlar gerçek baş dönmesi olarak tanımlanmaz. Gerçek baş dönmesi belirttiğimiz gibi iç kulak hastalıklarında ya da beyin ve beyincikle alakalı olan hastalıklarda ortaya çıkar.

Şiddetli Baş Dönmesi
İç kulakta bulunan işitme ve denge sistemi birbirine yakındır. Vücudun konumunu, yapılan hareketin doğrusal ya da dönme şeklinde yapılmasını, hareket halinde yönü algılamaya yarayan denge sistemidir. İç kulakta bulunan denge organı kaslar, eklemler üzerine yerleşen gerginlik, konumu algılayanlar ve gözler olmak üzere bir saç ayağı şeklinde çalışır. Bunlardan herhangi birisi devre dışında kaldığında, diğerleri tüm görevi üstlenebilir. Dinlenme sırasında iç kulaktan beyne devamlı olarak sağ ve sol taraf uyumlu iletiler gönderir. Ancak iç kulağı etkileyen hastalıklar bu iletilerin bozulmasına, mesajların gönderilmemesine sebep olur. Bu durumda vücut hareketsiz olduğunda beyin genellikle bunu dönme hareketi olarak algılar. Bu baş dönmesi şeklinde hissedilir.

Şiddetli baş dönmesine neden olan iç kulak hastalıkları

Bening paroksismal pozisyonel vertigo: Şiddetli baş dönmesi etkisine yol açan ve kolayca tedavi edilebilen bir iç kulak hastalığıdır. Genellikle baş dönmesi belirtisi bu hastalıktan kaynaklanır. Hastalar başlarını belli bir tarafa çevirdiklerinde, öne eğildiklerinde ya da yukarıya kaldırdıklarında 1-2 dakika devam eden şiddetli baş dönmesi olur, buna bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Tedavisinde gövdeye ve başa yapılan Epley manevrası denilen hareketler oldukça yararlı olur. Daha sonra yeniden baş dönmesi tekrar etse bile, bu hareketlerin yapılması tedaviyi sağlar.

Vestibuler nörit: Bu soğuk algınlığı, nezle gibi enfeksiyon hastalıklarından haftalar sonra oluşan baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Virüs ya da vücudun bağışıklık sisteminin verdiği yanıt iç kulakta denge organını ya da beyne uzanan siniri etkilediğinde, bu rahatsızlık oluşur. Hastaların yaşadığı şiddetli baş dönmesi günlerce, haftalarca devam edebilir. Hastaların mutlaka dinlenmesi ve doktorun önerilerine uyması gerekir.

Meniere hastalığı: Bu hastalık iç kulak sıvılarında nedeni bilinmeyen şekilde oluşan basınç artışıyla ortaya çıkar. En önemli belirtisi şiddetli baş dönmesinin olmasıdır. Hastalığın tam tedavisi olmasa da, bu nedenle oluşan baş dönmeleri azaltılabilir.

Bu hastalıklar dışında iç kulakta zarda yırtık, enfeksiyon, damarların tıkanması, kulaktaki cerrahi girişimlerde baş dönmesine yol açabilir.

Şiddetli baş dönmesine neden olan beyin ve beyincik hastalıkları

Hastaların daha az bölümünde şiddetli baş dönmesi beyin ve beyincik organından kaynaklanan sorunlardan ortaya çıkabilir. Bunlar kanamalar, damar tıkanıklığı, tü]]> Baş Dönmesi Kulak Çınlaması https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-kulak-cinlamasi.html Mon, 19 Nov 2018 20:35:50 +0000 Baş dönmesi kulak çınlaması, baş dönmesi bir hastalık olarak değil, altında yatan bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Baş dönmesi olan bir hastada hastalığın özelliklerine göre başka belirtilerde olabilir. Baş Baş dönmesi kulak çınlaması, baş dönmesi bir hastalık olarak değil, altında yatan bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Baş dönmesi olan bir hastada hastalığın özelliklerine göre başka belirtilerde olabilir. Baş dönmesi genellikle iç kulakla ilgili hastalıklardan dolayı yaşanır. Eğer baş dönmesi kulak çınlaması ile birlikte oluyorsa, akla meniere hastalığı gelmelidir. Bu hastalık iç kulakta sıvının dengelenmesi ve ayarlanmasıyla alakalı olan bir rahatsızlıktır. Bunun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir.

İç kulak işitme ve denge ile alakalıdır. Bu alan içi sıvıyla dolu bir kapsülden meydana gelmiştir. Meniere hastalığında, bu kapsülün içindeki sıvının basıncı artmaktadır. Basıncın artması da hastalarda baş dönmesi kulak çınlaması ve kulakta tıkanıklık hissinin oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta işitmede dalgalanma, baş dönmesi, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissinin olması karakteristiktir. Bunlara bulantı ve kusma, terleme, denge kaybı, ishal gibi belirtilerde eşlik edebilir.

Meniere hastalığında ataklar genellikle aniden başlar. 20 dakikayla 24 saat arasında devam edebilir. Çoğunlukla ataklar arka arkaya yaşanır. Sıkça tekrarlayan, haftalarca süren ataklardan sonra düzelme aylar sonra olur. Hastalarda oluşan işitme kaybı, işitme sinirinde meydana gelen hasardan kaynaklanır. İlk aşamalarda ataklarda işitme kaybı görülür. Bu sonradan normale döner. Ancak hastalık ilerledikçe işitme sinirinde düzelme azaldığından, kalıcı işitme kaybı ortaya çıkar. Çok nadir olarak kulak çınlaması olmadan sadece baş dönmesi etkisi görülebilir. Bunun gibi baş dönmesi olmadan da kulak çınlaması görülebilir. Ancak baş dönmesi kulak çınlaması birlikte olduğunda, hastaların mutlaka meniere hastalığı bakımından değerlendirilmeleri gerekir. Genellikle bu hastalık tek kulağı tutsa da, bazen iki kulakta birden etkili olabilir.

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması
Baş dönmesi kulak çınlaması tedavisi

Bu etkilerle yaşanan meniere hastalığının tedavisinde iç kulakta oluşan sıvı basıncı azaltılmaya çalışılır. Bu nedenle hastaların besinlerden aldıkları tuzu azaltması, idrar söktüren diüretik ilaçları düzenli şekilde kullanması gerekir. Ancak bunlar hastalığın tedavisinden çok, baş dönmesi kulak çınlaması gibi belirtileri azaltır. Yani meniere hastalığı tam olarak tedavi edilemez. Hastalığın kontrol altında tutulması için, bazen uzun yıllar tuz kısıtlaması ve ilaç tedavisine devam edilir. Gerekirse denge sistemini baskılayacak ilaçlarda tedavide kullanılabilir. Böylece kulaktan beyne giden anormal iletiler engellenebilir. Ayrıca kulağa tüp takılması da, denge organında hasara engel olup, iç kulakta ödemin azalmasına yardımcı olur. Bu tedaviler baş dönmesi kulak çınlaması gibi belirtilerin geçmesini sağlamazsa, cerrahi tedavi gündeme gelebilir.
]]>
Baş Dönmesi Tansiyon https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-tansiyon.html Mon, 19 Nov 2018 23:09:01 +0000 Baş dönmesi tansiyon, baş dönmesi nedenleri arasında tansiyon yüksekliği de bulunmaktadır. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi çevresinde dönmesi ya da kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş gi Baş dönmesi tansiyon, baş dönmesi nedenleri arasında tansiyon yüksekliği de bulunmaktadır. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi çevresinde dönmesi ya da kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş gibi hissetmesidir. Ancak her denge bozukluğunun baş dönmesi olarak tanımlanması yanlıştır. Baş dönmesine neden olan hastalıklar arasında çeşitli enfeksiyonlar, iç kulakla ilgili hastalıklar, beyin ve beyincikten kaynaklanan bazı hastalıklar, tansiyon sorunları gibi rahatsızlıklar olabilir. Baş dönmesine eşlik eden diğer belirtiler buna sebep olan hastalığın belirtileridir. Baş dönmesi tansiyon nedeniyle kaynaklanıyorsa, hastanın tansiyonu mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Bu sayede baş dönmesi etkisi de tedavi edilmiş olur. Buradan anlaşıldığı gibi, baş dönmesi bir belirti olarak ortaya çıkar. Bu nedenle hastaların mutlaka sağlık taramasından geçmesi ve daha ciddi sonuçlar oluşmaması için hastalığının teşhis edilmesi gerekir. Buna sebep olan hastalık tedavi edilirse, bu sorunda ortadan kalkar.

Baş dönmesinin sebebi belirlenmelidir

Bu bir belirti olarak ortaya çıktığından, mutlaka altta yatak hastalığın tanısı konulmalıdır. Çok sayıda hastalık buna sebep olmasına rağmen, eşlik eden belirtilerden faydalanılarak sonuca daha kolay gidilebilir. Eğer hastada tansiyon problemi varsa ve kontrol altında tutulamıyorsa, baş dönmesinin nedeni olabilir. Baş dönmesi tansiyon birbirine bağlantılıdır. Her ikisi de denge organının vazifesini yapmasına engel olan sorunlardır. Kan basıncının yüksek olması, kişide ani baş dönmesi etkisi yaratabilir. Bu yüzden baş dönmesi sorunu olan kişilerin mutlaka tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Yüksek tansiyon kişinin beyin damarlarını etkileyen önemli bir sorundur. Böyle bir belirtiye neden olursa, tansiyonun bir an önce kontrol altına alınması gerekir.

Baş Dönmesi Tansiyon
Baş dönmesi tansiyon nasıl tedavi edilir

Bu hastaların tansiyon ilaçlarını düzenli olarak kullanması sağlanmalıdır. bazen düşük tansiyonda baş dönmesine yol açabilir. Özellikle ani kalkışlar düşük tansiyonla birlikte baş dönmesine neden olabilir. Hastaların hareketlerinde daha dikkatli olması gerekir. Tansiyon değerleri normale getirilirse, hem baş dönmesinden kurtulmak, hem de sağlıklı yaşamak mümkün olur. Önemli olan buna sebep olan etkenin tespit edilmesidir. Baş dönmesi belirtisi önemsenmeli, yanında buna eşlik eden her türlü belirti iyi takip edilmelidir. Bu yapılacak teşhise, dolayısıyla uygulanacak tedavi yoluna yardımcı olacaktır.


]]>
Sık Sık Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/sik-sik-bas-donmesi.html Tue, 20 Nov 2018 11:57:47 +0000 Sık sık baş dönmesi, önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Baş dönmesi aslında bir hareket yanılsaması olarak yaşanır. Yani kişi var olmayan hareketi sanki varmış gibi algılar, hem kendisinin hem de çevresinin hareket ha Sık sık baş dönmesi, önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Baş dönmesi aslında bir hareket yanılsaması olarak yaşanır. Yani kişi var olmayan hareketi sanki varmış gibi algılar, hem kendisinin hem de çevresinin hareket halinde olduğunu zanneder. Bu esnada dengesizlik yaşar ve kendinin çevresine göre dengesini sağlayamadığını hisseder. Bu toplumda oldukça sık rastlanan bir sorundur. Sağlık kuruluşlarında acile gelen hastaların % 25 kadarı bu yakınmalarla gelir. Normalde hareket halinde dengenin sağlanması için, fazla sayıda vücut sisteminin uyum halinde olması gerekir. Bu nedenle sık sık baş dönmesi yakınması çeşitli hastalıkların etkisiyle ortaya çıkabilir. Hastanın tam olarak öyküsünün dinlenmesiyle, baş dönmesi sorunu olan hastalara doğru teşhis konulabilir ve uygun bir tedavi uygulanabilir.

Baş dönmesi en fazla görülen nörolojik yakınmalardan biridir. Her yaştan kişi dengesizlik hissi, mide bulantısı gibi etkilerle birlikte baş dönmesine maruz kalabilir. Ayrıca baş dönmesi hastadaki ateşli hastalıklar gibi bazı bedensel rahatsızlıklara da eşlik edebilir ya da kendi başına bir hastalığın habercisi de olabilir. Bazı kişilerde kusma, taşıt tutması benzeri hareket hassasiyeti ile birlikte olabilir. Sık sık baş ağrısı çekilmesi genellikle günlük yaşamda sızlanma belirtisi olarak algılanmaktadır. Fakat kesinlikle bunun ciddiye alınması gerekir. Özellikle sık baş dönmesi ve baş ağrısı birbirine eşlik ediyorsa, daha önemli hale gelir. Toplumda yaş gruplarına göre baş dönmesi farklı sebepleri düşündürür. Çocukluk döneminde ilk olarak beyincikte kitle ya da vertiginoz migren denilen migreni, genç kişilerde MS hastalığını, yaşça büyük olanlarda damar sertliğini ya da beyin krizi gibi ciddi sorunları düşündürür.

Sık Sık Baş Dönmesi
Baş dönmesinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Sık sık baş dönmesinin en fazla görülme nedeni kulak içinde bulunan yarım daire kanallarında oluşan kristallerdir. Yani benign pozisyonel vertigo denilen rahatsızlıktır. Bu sorun daha çok viral enfeksiyonlarla ve mevsim geçişlerinde tetiklenir. Bu nedenle sık sık baş dönmesi etkisi gösterir. Baş dönmesi hangi yaşta olursa olsun, önemsenmesi gereken sorunlardan biri olarak kabul edilmelidir. Özellikle baş dönmesine baş ağrısı da eşlik ediyorsa, mutlaka hastanın bir nöroloji doktoruna gitmesi gerekir. Sık sık baş dönmesi etkisi çocuklarda bile migren belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden baş dönmesi ihmal edilmemelidir.
]]>
Kulak Çınlaması Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/kulak-cinlamasi-bas-donmesi.html Tue, 20 Nov 2018 17:49:03 +0000 Kulak çınlaması baş dönmesi, genellikle kulak sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklarda birlikte görülür. Baş dönmesi herkeste farklı etkiler yaratan bir sorundur. Hastalarda çevremdeki her şey dönüyor, ayağımın altından Kulak çınlaması baş dönmesi, genellikle kulak sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklarda birlikte görülür. Baş dönmesi herkeste farklı etkiler yaratan bir sorundur. Hastalarda çevremdeki her şey dönüyor, ayağımın altından yer kayıyor, dengemi sağlayamıyorum, gözlerim kararıyor, kafam kendi dönüyor gibi yakınmalar olur. Hastalar rahatsızlıklarını farklı şekillerde ifade edebilir. Baş dönmesi nedenine bağlı olarak farklı şekillerde belirtilerle de ortay çıkabilir. Özellikle kulak hastalıklarında ortay çıkan baş dönmesinde, işitme azlığı, bulantı ve kusma, kulakta basınç hissedilmesi, kulak akıntısı, gözlerde anormallikler, kulak çınlaması olur. Kulak çınlaması baş dönmesi ile birlikte olduğunda, hastalarda kulak ile ilgili hastalıkların olduğu düşünülmelidir.

Kulaklar gerçek vertigoların yani baş dönmelerinin yaklaşık % 70 kadarından sorumludur. Kulağın akıntılı hastalıkları, meniere hastalığı, pozisyonel vertigo, işitme kaybı yaşanan kulak hastalıkları, ileri seviyede damar tıkanıklığı olan kişilerde iç kulağa az kan gitmesi, viral enfeksiyonlardan sonra denge siniri etkilendiğinde ortaya çıkan kulak hastalıkları ya da nedene bağlı olmadan iç kulak zarının yırtılmasıyla baş dönmesi etkisi oluşabilir. Kulak çınlaması bu tür kulak rahatsızlıklarında baş dönmesine eşlik edebilir.

Kulak Çınlaması Baş Dönmesi
Kulak çınlaması baş dönmesi teşhisi

Baş dönmesinin iç kulakta olan hastalığa bağlı olarak ortaya çıkması halinde kulak muayenesinde genellikle bir sorun belirlenmez. Eğer orta kulakta oluşan iltihaptan dolayı iç kulak etkilendiyse, buna bağlı olarak kulak çınlaması baş dönmesi oluyorsa, kulak zarında delik ile orta kulakta iltihaplanma belirlenebilir. Aynı zamanda hastada göz hareketlerinde anormallik tespit edilebilir. Hastalara yapılaca tetkikler yapılan muayene sonucunda belirlenir. Odyometri denilen, işitme ve iş kulak fonksiyonlarının belirlenmesi için test hastalara mutlaka uygulanır. Kulakla alakalı filmler, bilgisayarlı tomografi, kan tahlilleri, MR tetkikleri yapılır.

Kulak çınlaması baş dönmesi tedavisi

Baş dönmesinin kendi bir hastalık değildir. Bu durumda kulak çınlaması baş dönmesi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilerek, asıl hastalık tedavi edilmelidir. Ne yazık ki hastaların çoğuna tam olarak bir teşhis konulamamaktadır. Tedavide hastalardaki baş dönmesi ve kulak çınlaması etkileri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kulak hastalıklarından kaynaklanan bu tür sorunlar tümörler dışında, genellikle belli bir sürede düzelme gösterir. Uygulanan tedavi 6 ayla 1 yıla kadar uzayabilir. Bazı kulak hastalıklarında ilaç tedavisi yeterli gelmezse, cerrahi girişim yapılabilir.
]]>
Uykuda Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/uykuda-bas-donmesi.html Wed, 21 Nov 2018 17:20:15 +0000 Uykuda baş dönmesi, meniere hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu hastalık iç kulakta olan ve dengeden sorumlu bulunan sıvılardaki basınç artışıyla oluşmakta ve ataklar halinde baş dönmesi bulgusu vermektedir. Bu sıvılard Uykuda baş dönmesi, meniere hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu hastalık iç kulakta olan ve dengeden sorumlu bulunan sıvılardaki basınç artışıyla oluşmakta ve ataklar halinde baş dönmesi bulgusu vermektedir. Bu sıvılarda basınç artışının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat sıvı üretiminin atımdan daha fazla olması ya da boşaltımın olduğu kanallarda tıkanıklık olması halinde basınç artabilir. Bunun yanında alerjik reaksiyon sonucu da basınç yükselebilir. Genellikle 40 yaşlarında daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. İki kulağın birden etkilenmesi % 20 oranındadır.

Meniere hastalığında hastaları rahatsız eden en önemli yakınma baş dönmesidir. Tekrarlayan baş dönmesi atakları savrulma ya da dairesel hareket şeklinde olur, zamanla daha fazla işitme kaybı yaşanır, kulakta sabit olarak çınlama meydana gelir. Ataklar farklı sürelerde, genellikle yarım saatle bir saat arasında sürer. Bu sırada soğuk terleme, panik, bulantı ve kusma, çarpıntı, başını sabit tutma isteği, yattığı yerden kalkamama gibi etkilerde olur. Hastalar hareket etmeden bile çevrenin döndüğünü hisseder. Bu hastalarda uykuda baş dönmesi etkisi yaratır. Uykudan baş dönmesiyle kalkılır. Kulakta çınlamanın artması atağın ilk belirtisi olarak yaşanabilir. Bu sorun erken aşamada geçici olsa da, ileri dönemde kalıcı hale gelir. Hastalar genellikle gürültüye karşı toleransını kaybeder. 

Uykuda Baş Dönmesi
Meniere hastalığı tanısı

Hastanın baş dönmesi ataklarının sıklığı, ne kadar devam ettiği, uykuda baş dönmesi olup olmadığı gibi yaşadıkları değerlendirilir. Bunun sonucunda işitme kaybının süresi, işitme kaybının değişimleri, çınlama, dolgunluk hissinin varlığı, hastalığın tek taraflı ya da her iki kulakta birden olduğu belirlenir. Bunun yanında hastanın önceden geçirdiği hastalıklar, kulak operasyonları sorgulanır. Hastalarda kulak ile baştaki diğer yapılar fiziki muayenede ataklar dışında normal çıkar. İşitme kaybının değerlendirilmesi için, odyometre testi uygulanır. Denge fonksiyonunun değerlendirilmesi amacıyla karanlık bir odada hastaya ENG (Elektronistagmografi) yapılabilir. Hastaların ortalama % 50 kadarında kulakta denge fonksiyonun azaldığı belirlenir. Bunların dışında BT, MR gibi tetkiklerde yapılabilir.

Uykuda baş dönmesi tedavisi

Hastalar uykuda baş dönmesi belirtisiyle doktora gittiklerinde, meniere hastalığı bakımından değerlendirilir. Çünkü bu hastalığın etkileri arasında hareket olmadan baş dönmesi belirtisinin olması bulunmaktadır. Tanı konulduktan sonra, hastalara öncelikle az tuzlu diyet yapmaları önerilir. Ayrıca vücuttaki suyu atacak diüretik ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin faydası ilacın düzenli kullanılmasıyla, tuzun azaltılmasıyla görülebilir. Hastaların sigara, stres ve alkolden uzak durması, uyku ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Uykuda baş dönmesi olan, uyarı olmadan baş dönmesi olan hastaların araç kullanmaması, tehlikeli yerlerden uzak durması gerekebilir. Bu önlemlere rağmen baş dönmesi ataklarının kontrol altına alınamaması, hastanın günlük yaşamını kısıtlaması durumunda cerrahi operasyonların yapılması tercih edilebilir. Bu operasyonlar arasında iç kulak sıvısını boşaltan ve işitmeyi sağlayan kulak ameliyatı, baş dönmesinin kesilmesini sağlayan denge sinirinin iç kulaktan çıktığı ve beyne girdiği alanda kesilmesi operasyonu bulunmaktadır. Meniere hastalığının tam tedavisi olmasa da, tedaviyle uykuda baş dönmesi ortadan kaldırılabilir.
]]>
Hafif Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/hafif-bas-donmesi.html Thu, 22 Nov 2018 10:01:13 +0000 Hafif baş dönmesi, çoğu kişinin günlük yaşamında karşılaştığı sorunlardan biridir. Şiddetli baş dönmeleri genellikle iç kulaktan kaynaklanır. Hafif baş dönmeleri ise, beyin kaynaklı ortaya çıkmakta, merkezi baş dönme Hafif baş dönmesi, çoğu kişinin günlük yaşamında karşılaştığı sorunlardan biridir. Şiddetli baş dönmeleri genellikle iç kulaktan kaynaklanır. Hafif baş dönmeleri ise, beyin kaynaklı ortaya çıkmakta, merkezi baş dönmesi olarak nitelendirilmektedir. Bu tür baş dönmelerine baş ağrısı, gözlerin hareketlerinde, konuşmada, görmede bozukluk, uyuşma, felç gibi belirtilerde eşlik edebilir. Hastalardaki baş dönmesinin hafiften başlayarak etkili olması, buna başka belirtilerin de eşlik etmesi halinde, hastaların kulak burun boğaz uzmanı ve nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hafif baş dönmesi kişinin dengeyi sağlamada güçlük çektiğinin bir işaretidir. Kafada sersemlik hissinin oluşması, ani hareketlerde göz kararması, dengesizlik hissinin oluşması, boşluğun içine basma, ayağın altından yerin kayması şeklinde anlatılan baş dönmesi kişinin bütün yaşam kalitesini bozar. Hastalarda hafif baş dönmesi aniden başlayabileceği gibi, belirli bir pozisyonda da başlayabilir. Bu etkileri dikkate alındığında, vakit kaybetmeden hastaların değerlendirilmesi ve hafif baş dönmesi sebepleri belirlenmelidir. Bu hastanın tedavisinde oldukça önemlidir.

Hafif Baş Dönmesi
Hafif baş dönmesinde evde yapılabilecekler

Baş dönmesi aslında kendi bir hastalık değildir. Ancak bir belirti olarak ortaya çıktığı için, altta yatan rahatsızlığın belirlenmesi gerekir. Bunun beyin kaynaklı olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun için bazı testler yapılarak teşhis konulmaktadır. Bunların arasında dengenin ve işitme kaybının ölçüldüğü testler de bulunmaktadır. Yapılan tespitlerde baş dönmesinin pozisyonel olduğu belirlenirse, tedavi için Epley manevrası denilen ve doktorun muayene masasında uygulayacağı bazı hareketler bulunmaktadır. Bu hareketlerle iç kulakta bulunan bazı partiküllerin, iç kulak taşlarının yerine oturması sağlanır. Ayrıca hastaların dinlenmesi ve uygun ilaç tedavisinin uygulanması gerekir.

Hafif baş dönmesi olan hastaların istirahat etmesi, merdiven gibi tehlikeli olabilecek yerlerde bulunmamaya çalışması tavsiye edilir. Ayrıca stresten uzak kalmaları, yorgunluktan kaçınmaları faydalı olacaktır. Buna rağmen baş dönmesi kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayacaktır. Bu nedenle doktor kontrolü altında olmak ve baş dönmesine eşlik eden diğer belirtilerinde kontrol altına alınması sağlamak gerekir.

]]>
Çocuklarda Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/cocuklarda-bas-donmesi.html Thu, 22 Nov 2018 15:27:54 +0000 Çocuklarda baş dönmesi, genellikle ailelerin panik yapmasına neden olan bir sorundur. Ancak telaşe kapılmanıza gerek yok. Çünkü sağlıklı çocuklarda bile baş dönmesi yaygın şekilde görülebilir. Genellikle oyun oynarken çocu Çocuklarda baş dönmesi, genellikle ailelerin panik yapmasına neden olan bir sorundur. Ancak telaşe kapılmanıza gerek yok. Çünkü sağlıklı çocuklarda bile baş dönmesi yaygın şekilde görülebilir. Genellikle oyun oynarken çocuğun çevresinde dönmesi, otururken birden ayağa kalkması gibi hareketlerde baş dönmesi olabilir. Bütün bunların dışında, çocuklarda baş dönmesi ciddi bir nedene dayanabilir. Bu yüzden sıkça baş dönmesi olan çocukların bir uzmana götürülmesi yararlı olacaktır.

Çocuklarda baş dönmesi olduğunda hafif sersemlik hissi de beraberinde olabilir. Fakat ifadesinde odanın çevresinde döndüğünü, oturur ya da kalkarken bu hissi yaşadığını belirtirse, bu vertigo işareti olabilir. Bunun bir çocuk tarafından ifade edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle sorunun tam olarak anlaşılması için, yaşadığı belirtilerin hakkında daha spesifik sorular sorulmalıdır. Çünkü çocukların baş dönmesini ifade etmesi, doktorun baş dönmesinin sebebini tespit etmesine yardımcı olur. Çocuklar odanın etrafında döndüğünü belirtirse, bu durumda iç kulak enfeksiyonu ya da meniere hastalığı gibi baş dönmesi vertigo nedenleri düşünülmelidir. Çocuğun baş dönmesinde bayılıyormuş gibi hissetmesi halinde, bu düşük tansiyonu işaret ediyor olabilir. Çocukta baş dönmesiyle birlikte denge kaybının olması ise, iç kulaktaki soruna işaret edebilir.

Çocuklarda baş dönmesi aynı zamanda migren baş ağrıları, senkop, mide bulantısı gibi sorunlarla birlikte ortaya çıkabilir. Özellikle senkop ya da diğer adıyla geçici bilinç kaybı çocukluk döneminde sıkça görülebilir. Bu sorun genellikle tansiyonun düşmesi sonucunda meydana gelir. Bunun yanında migren sorununda, çocuğun nefesini tutmaya çalışması, aşırı nefes alınması, çocuğun histerik olması gibi durumlarda da meydana gelebilir.

Çocuklarda Baş Dönmesi
Çocuklarda baş dönmesi olursa ne yapılmalı

Çocuklarda sebebi bilinmeyen, tekrarlayıcı özellikte ve şiddetli derecede baş dönmesi olması halinde hemen doktora gidilmelidir. Yine baş dönmesinin başın yaralanması sonucunda, yüksek ateşle, bulanık görmeyle, konuşmada ve duymada zorlanmayla, uzuvlarda güçsüzlük, düşük kalp ritmi, göğüs ağrısı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkması halinde acilen doktora gidilmesi gerekir.

Baş dönmesi genellikle geçici olur ve tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Fakat çocuklarda sıkça baş dönmesi olursa, bu durumda doktor belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulayabilir. Bu tedaviler arasında fizik tedavi, diüretik ilaçların kullanımı, rehabilitasyon egzersizlerinin yapılması, nadir olarak ta cerrahi girişimler bulunur.
]]>
Baş Dönmesi İlaçları https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-ilaclari.html Fri, 23 Nov 2018 13:19:42 +0000 Baş dönmesi ilaçları, hastaların baş dönmesi şikayetleri azaltan ilaçlardır. Ancak ilaçların istenen etkiyi tam olarak göstermesi için, düzenli ve tavsiye edildiği şekilde kullanılmalı ve tuz kısıtlayıcı diyetle birlikte Baş dönmesi ilaçları, hastaların baş dönmesi şikayetleri azaltan ilaçlardır. Ancak ilaçların istenen etkiyi tam olarak göstermesi için, düzenli ve tavsiye edildiği şekilde kullanılmalı ve tuz kısıtlayıcı diyetle birlikte alınmalıdır. Ancak baş dönmesine eşlik eden şiddetli kusma etkisi bulunuyorsa, bu durumda ağızdan alınan ilaçlar kusmayla birlikte geri geleceğinden fazla yararı olmaz. Bu durumda ilaçların hastaya enjeksiyonla ya da damardan verilmesi daha doğru olur. Baş dönmesi toplumda çok sayıda kişiyi etkileyen bir sorundur. Aynı zamanda yaş gözetmeksizin herkesi etkisi altına alabilir. Çocuklardan başlayarak, hamileleri, gençleri, yaşlıları etkileyebilir. Çünkü baş dönmesinin altında çeşitli sebepler yatmaktadır. Bir hastalık olmayan baş dönmesi, bir belirti olarak ortaya çıkar. Bu yüzden hastalara doğru teşhis konmalı ve buna göre bir tedavi uygulanmalıdır. Ancak tedavilerde genellikle baş dönmesi belirtisinin azaltılması hedeflenir. Vertigo denilen baş dönmesi meniere hastalığı gibi etkenlerden kaynaklanırsa, sadece belirtilerin yok edilmesine dayalı tedavi uygulanır.

Baş dönmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar

Baş dönmesini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar arasında en fazla tercih edilenler antihistaminikler, benzodiazepin ve antiemetikler yer alır. İlaçların kullanılmasıyla birlikte hastaların 2-3 gün içinde rahatlaması ve baş dönmesi etkisinin azalması söz konusu olur. İlaç tedavisiyle hastalardaki baş dönmesi zamanla azalacaktır. Bu durumda baş dönmesi ilaçları da zamanla azaltılmalı ve hastalarda denge egzersizleri yapılmaya başlamalıdır.

Baş dönmesi ilaçları ile birlikte hastalar tuzu azaltılmış diyette uygularsa, tedaviden daha başarılı bir sonuç alınacaktır. Özellikle fazla kilosu olan kişilerde baş dönmesi daha fazla görüldüğünden, hastaların buna özen göstermesi gerekir. Kişinin vücudunu egzersize alıştırması, düzenli olarak spor yapması da tavsiye edilir. Bu kişilerde uzun süreli oturuşların ardından ayağa kalkıldığında oluşan baş dönmesine iyi gelecektir.

Baş Dönmesi İlaçları
Oral yoldan alınan ve baş dönmesine iyi gelen ilaçlar arasında bulunan diüretik ilaçlarla, vazodiatörler uzun süreyle kullanılmamalıdır.

Baş dönmesi tedavisinde gentamisin, streptomisin gibi ototoksit ilaçlarda damardan ya da kulaktan verilerek baş dönmesi azaltabilir ya da keser.

Baş dönmesi ilaçlarının ve diğer koruyucu tedavilerin uygulanmasına rağmen hastada değişme, iyileşme olmazsa, cerrahi yollara başvurulabilir. Ancak tüm tedavilerde doktor önerisine sadık kalınmalı ve tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.
]]>
Hamilelikte Baş Dönmesi Ne Zaman Başlar https://www.basdonmesi.gen.tr/hamilelikte-bas-donmesi-ne-zaman-baslar.html Sat, 24 Nov 2018 12:59:40 +0000 Hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar, hamilelik oldukça özel bir süreçtir. Bu dönemin başlangıcı yumurta hücresi ile spermin döllenmesiyle başlar. Bu aşamayla birlikte kadının vücudunda hormonal etkiler görülmeye başlad Hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar, hamilelik oldukça özel bir süreçtir. Bu dönemin başlangıcı yumurta hücresi ile spermin döllenmesiyle başlar. Bu aşamayla birlikte kadının vücudunda hormonal etkiler görülmeye başladığından, vücutta çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Hamilelik üç evre olarak değerlendirilir. Üçer aylık evrelerde çeşitli sorunlar yaşanabilir. Özellikle ilk üç aylık dönemde kadında bulantı ve kusma daha fazla görülür. Bunlar gebelik hormonu olan BHCG hormonunun yüksek olmasından kaynaklanır. Gebe kadınların en fazla yakınması bunlardan kaynaklanır. Ancak sabırlı olunmalı ve bu etkileri azaltacak önlemler alınmalıdır. Baş dönmesi etkisi hamilelikte bu dönemin içinde başlayabilir.

Hamilelik döneminde yine ilk aylarda aşırı yorgunluk hissedilmesi ve uyku halinin olması doğaldır. Bu nedenle anne adaylarının dinlenmesi tavsiye edilir. Bu dönem dolaşım sisteminde de değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle kadında tansiyon düşüklüğü, bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler olmaya başlar. Yani hamilelikte baş dönmesi ilk aylarda görülmeye başlayabilir. Ancak bu konuda bir genelleme yapılamaz. Çünkü her kadının bünyesi farklıdır. Her kadının hamileliği farklı etkilerle geçer, her kadının her hamileliği bile farklıdır. Bu nedenle ilk aylarda baş dönmesi belirtisinin olması normal karşılanır. Fakat illa ki baş dönmesi olacak diye de söyleyemeyiz.

Hamilelikte Baş Dönmesi Ne Zaman Başlar
Hamilelikte baş dönmesi her kadında olmayacağı gibi, kadının her hamileliğinde de görülmeyebilir. Bu tamamen dolaşımla ilgili sorunlardan, sindirimle alakalı bir durumdan kaynaklanabilir. Bu nedenle anne adayları ilk aylarda ani hareketlerden kaçınmalı, yemeklerde hafif yiyecekleri tercih etmeli, az ve sık yemeli, mümkün olduğu kadar dinlenmeye çalışmalıdır. Bu süreçte tansiyon düşüklüğünü sürekli kontrol altında tutmalı, doktor kontrollerini ihmal etmemelidir.
]]>
Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-bas-donmesi.html Sun, 25 Nov 2018 03:08:04 +0000 Orta kulak iltihabı baş dönmesi, belirtisi veren bir rahatsızlıktır. Kulak zarından sonra gelen orta kulak bölümünde sesin iletilmesini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır. Ayrıca geniz boşluğuna kadar uzanan östak Orta kulak iltihabı baş dönmesi, belirtisi veren bir rahatsızlıktır. Kulak zarından sonra gelen orta kulak bölümünde sesin iletilmesini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır. Ayrıca geniz boşluğuna kadar uzanan östaki borusu denilen bir kanal olur. Burası hava geçişini sağladığı gibi, hava basıncını dengeler. Orta kulak iltihabı en fazla çocuklarda rastlanır. Buna sebep olan bakterilerdir. Orta kulakta biriken bakteriler nedeniyle akut ve kronik şekilde orta kulak iltihabı oluşabilir. Bu durumda orta kulakta basınç artması meydana gelir. İşte orta kulak iltihabında baş dönmesinin oluşma sebebi budur. Çocukları daha fazla etkilemesi, östaki borusunun bu yaşlarda daha kısa ve yatay şekilde olmasından kaynaklanır. Bu bakterilerin daha kolay orta kulağa ulaşmasını sağlar. Bu nedenle genellikle 5 yaşına kadar çocuklarda daha fazla görülür.

Orta kulak iltihabı baş dönmesine yol açabilir

Özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı ağrıya yol açar. Ateşin yükselmesi, işitme kaybının olması, kulakta doygunluk hissinin olması dışında baş dönmesi etkisi de barizdir. Özellikle eğilirken, otururken, aniden hareket edildiğinde hem ağrı hem de baş dönmesi olur. Eğer basınçla birlikte kulak zarında delinme olursa, ağrı görülmez ya da azalır. Ancak baş dönmesi yine de görülebilir.

Orta kulak iltihabı baş dönmesi tanısı

Hastaların muayenesinden sonra kolaylıkla tan konulabilir. Kulak zarının otoskop denilen aletle incelenmesi sırasında, orta kulak iltihabının bazı belirtileri görülebilir. Çünkü bakteriler nedeniyle oluşan iltihap kulak zarında kızarıklığa ve şişliğe yol açar. Bazen kulak zarı delik olur ve akıntı meydana gelmiştir. Bakterilerden kaynaklanmayan orta kulak iltihabında ise, kulak zarı içe çökük olur. Gerekirse hastalara işitme testi yapılarak, işitme kaybı değerlendirilir. Basınç artışının belirlenmesi için basınç ölçümü yapılır. 

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi
Orta kulak iltihabı baş dönmesi tedavisi

Hastada orta kulak iltihabı baş dönmesi etkisinin giderilmesi için, öncelikle bu rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Baş dönmesi bir belirti olarak ortaya çıktığından, öncelikle buna sebep olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Tedavi ihmal edilirse, hastalarda kalıcı işitme kayıpları meydana gelebilir. Zaten baş dönmesi başlı başına hastanın yaşam kalitesini düşüren bir etkendir. Bu yüzden orta kulak iltihabı uygun tedavilerle iyileştirilmeli ve baş dönmesi ortadan kaldırılmalıdır.

]]>
Baş Dönmesi Mide Bulantısı https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-mide-bulantisi.html Sun, 25 Nov 2018 22:55:29 +0000 Baş dönmesi mide bulantısı, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. En sık rastlanan nedenler arasında iç kulak iltihaplanması, besin zehirlenmesi, beslenmenin yetersiz olması, panik atak gibi etkenler bulunur. Baş dönmesi Baş dönmesi mide bulantısı, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. En sık rastlanan nedenler arasında iç kulak iltihaplanması, besin zehirlenmesi, beslenmenin yetersiz olması, panik atak gibi etkenler bulunur. Baş dönmesine mide bulantısı eşlik ettiğinde herkesin aklına sindirimle, mide ile ilgili sorunlar gelir. Ancak görüldüğü gibi başka etkenlerde buna sebep olabilir. Bu hastalarda baş dönmesi mide bulantısı etkisinin ne kadar sıklıkla olduğu, kişinin günlük aktivitelerini engelleyip engellemediği gibi etkenlerde oldukça önemlidir. Gelip geçici olan bir defa görülen etkiler fazla önemsenmez. Bunun sebebinin genellikle tüketilen bir besinden kaynaklandığı kabul edilir. Bu nedenle böyle sorunları yaşayanların doktora giderek, doğru teşhis konulmasını sağlaması gerekir.

Baş dönmesi mide bulantısı sebepleri

Baş dönmesi genellikle kişide uyandırdığı duygular yüzünden mide bulantısına, kusmaya neden olması normal bir durumdur. Özellikle sabahları kahvaltı yapmadan uzun süre aç kalmak, aşırı kahve içilmesi gibi etkenler baş dönmesi mide bulantısına neden olabilir. Bunların dışında orta kulaktaki basınçla birlikte şekil alıp, dengenin sağlanmasını sağlayan alandaki enfeksiyonlar, sıvı birikimi, basıncın artması gibi unsurlarda baş dönmesi mide bulantısı belirtisine yol açması mümkündür.

İç kulağın tahrişi ve şişmesiyle beraber oluşan kulaktaki iltihaplanma, baş dönmesi mide bulantısına yol açabilir. Özellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar bu iltihaplanmaya neden olabilir. Bu sorunda labirent denilen bölge normal çalışmadığından, bu belirtilerin yaşanmasına sebep olur. İltihaplanma hafif olursa, tedavi gerektirmeden iyileşir. Ağır vakalarda bu etkilerin azaltılması için ilaç tedavisi yapılmalıdır.

Baş Dönmesi Mide Bulantısı
Vücudun dengesinden sorumlu olan iç kulaktaki yarım daire kanallarının olduğu alan, herhangi bir sebepten etkilenirse beyne dengeyle ilgili olan sinyallerin gitmesi aksar. Bu durumda denge sağlanamadığı gibi, baş dönmesi mide bulantısı ortaya çıkar. Vertigo denilen bu sorun ilaç tedavisi, fizyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Migren rahatsızlığı da, bu etkilerin ortaya çıkmasına yol açan nörolojik sorunlardan biridir. Kişinin bu yüzden uyku düzeni bozulur, ışığa hassasiyet olur, stresi artar, baş ağrısıyla birlikte baş dönmesi görülür, besinlerin bir kısmı mide bulantısına neden olur.

Baş dönmesi mide bulantısı belirtileri sadece fiziksel etkenlerden değil, kişideki duygu durum değişimlerinin bir sonucu olarak ta ortaya çıkabilir. Panik atak bu etkilerden biridir. Bu hasta grubunda stresin azaltılması, onların rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Nadiren meniere hastalığı, beyin kanamasından önce, beyindeki tümörden, felç öncesi gibi etkenlerde baş dönmesi mide bulantısı etkisi gösterebilir. Bu yüzden bu belirtilerin daha basit sebepleri olabileceği gibi, daha ciddi sorunların da bunlara sebep olduğu bilinmelidir. Özellikle uzun süreli etkilerde, en kısa sürede doktora gidilerek, buna sebep olan etken teşhis edilmeli, buna göre tedavi uygulanmalıdır.
]]>
Kolesterol Baş Dönmesi Yaparmı https://www.basdonmesi.gen.tr/kolesterol-bas-donmesi-yaparmi.html Mon, 26 Nov 2018 18:50:24 +0000 Kolesterol baş dönmesi yapar mı, kolesterol yüksekliği tedavi edilmediği takdirde, kalp ve damar sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bu durumda hastalarda baş dönmesi dahil, göğüste ağrıya, bulantı ve kusmaya, görme sorunla Kolesterol baş dönmesi yapar mı, kolesterol yüksekliği tedavi edilmediği takdirde, kalp ve damar sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bu durumda hastalarda baş dönmesi dahil, göğüste ağrıya, bulantı ve kusmaya, görme sorunlarına, halsizlik ve eklemlerde uyuşma gibi gibi sorunlara yol açabilir. Kolesterol baş dönmesine sebep olursa, hastada aynı zamanda denge sorunları da ortaya çıkabilir. Ancak bunun kolesterolden kaynaklanıp, kaynaklanmadığı mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Kolesterol yüksekliği demek kan yağlarının yüksekliğini gösterir. Bu durumda vücudunuzdaki damarlarda plaklar oluşmaya başlar. Bu damar sertliğine, damar tıkanıklığına yol açar. Özellikle beyne giden damarların bu şekilde sertleşmesi ve tıkanması sonucunda baş dönmesi etkisi görülebilir. Bu yüzden kolesterol değerlerinin sürekli kontrol altında tutulması ve gerekirse tedavi ve diyetle düşürülmesi gerekir. Ancak yine de baş dönmesi ile birlikte denge sorunları bulunuyorsa, mutlaka kulak burun boğaz uzmanına gidilerek, ayırıcı tanı yapılmalıdır. Çünkü orta kulaktaki bazı sorunlarda buna sebep olabilir.

Kolesterol Baş Dönmesi Yaparmı
Kolesterol yüksekliği baş dönmesi

Baş dönmesi kişinin günlük yaşam kalitesini bozan bir unsurdur. Tamamen dengesini sağlamada sorun yaşanır. Hafif, orta ve şiddetli bir şekilde yaşanabilir. Ancak bu bir hastalık olarak değil, bir belirti olarak kabul edilir. Mutlaka bunun altında yatan etken tespit edilmelidir. Hastalarda boşlukta olma hissi, sersemlik hissi, dönme hissi uyandıran bir sorundur. Genellikle baş dönmesiyle birlikte bulantı, kusma, görme sorunları, kulak çınlaması, şuur kaybı olması, baş ağrısı gibi yakınmalarla birlikte olur. Bu nedenle hastanın muayenesinde bu yakınmalarda değerlendirilmeli ve teşhis konulmalıdır. Eğer kolesterol nedeniyle baş dönmesi oluyorsa, hemen kolesterolü dengeleyecek tedavilere başlanmalıdır. Bu ilaç tedavisi ile mümkün olabilir. Ancak mutlak uygun bir diyetle bu tedavinin desteklenmesi gerekir. Özellikle düşük kolesterollü besinleri tüketmek tedavinize yardımcı olacaktır. İçeriğinde doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Bunların arasında yağlı et, tavuk derisi, tam yağlı süt, tereyağı gibi besinler bulunmaktadır. Kolesterol baş dönmesi yapar mı, diye merak ettiğiniz konuya açıklık getirmeye çalıştık. Ancak bunun kesin olarak belirlenmesi için, mutlaka uzman bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.


]]>
Sigara İçince Başım Dönüyor https://www.basdonmesi.gen.tr/sigara-icince-basim-donuyor.html Tue, 27 Nov 2018 01:32:39 +0000 Sigara içince başım dönüyor, yakınması sigara alışkanlığı olan kişilerde sıkça olabilir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Sigara alışkanlığı olan kişinin uzun süre sigarayı içmemesi, örneğin sabah içtiği sigarada Sigara içince başım dönüyor, yakınması sigara alışkanlığı olan kişilerde sıkça olabilir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Sigara alışkanlığı olan kişinin uzun süre sigarayı içmemesi, örneğin sabah içtiği sigaradan sonra 7-8 saat ara verip yeniden sigara içmesi durumunda baş dönmesi etkisi ortaya çıkabilir. Bunun yanında hafif içimli sigaraya alışkın olan bir tiryakinin ağır içimli bir sigarayı içmesi halinde, aç karnına sigara içilmesi halinde, sigaraya yeni başlayan kişilerde baş dönmesi etkisi görülebilir. Bu yakınma toplumda sigara içenlerde sıkça dile getirilir. Bu etki sigaranın ne kadar zararlı olduğunu anlamanıza yeterli olacaktır. Çünkü kan dolaşımınıza giren sigara dumanı içinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle bu etkiyi göstermektedir. Bir anda vücudunuzun düzenini bozmakta ve vücudunuz baş dönmesiyle tepki vermektedir. Bildiğiniz gibi baş dönmesi hastalık değil, bir belirtidir. Bu nedenle dikkate alınmalı ve buna sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Tavsiyemiz sigarayı en kısa sürede bırakmanızdır. Bilerek ve isteyerek kendinizi zehirliyorsunuz.

Sigara İçince Başım Dönüyor
Sigara içince başım dönüyor, bunun sebebini bilemiyorum diyorsanız, suçlu olarak sigarayı görebilirsiniz. Elbette sigara kadar sizlerde suçlusunuz. Sigaranın içinde bulunan zehirli maddelerin çok olduğunu bilerek kendinize zarar veriyorsunuz. Hiç vakit kaybetmeden sigarayı bırakmak için harekete geçmelisiniz. Uzmanlar sigara içenlerin ciddi şekilde sigarayı bırakmak istediğini, ancak girişimlerinde başarısızlık yaşadığını belirlemiştir. Bunu başarmak aslında kendi elinizde. Sigarı bırakmada kararlı olmanız gerekir. Vücudunuza sahip çıkmalı, iyi bakmalısınız. Dışarıdan görebildiğiniz baş dönmesi etkisi bile, sigara içmemeniz için önemli bir etken. Sigaranın vücudunuzu nasıl zehirlediğinizi bu şekilde görebilirsiniz. 
]]>
Yemekten Sonra Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/yemekten-sonra-bas-donmesi.html Tue, 27 Nov 2018 07:52:31 +0000 Yemekten sonra baş dönmesi, genellikle ağır yemeklerin arkasından söz konusu olur. Halsizlik gibi etkilerle birlikte görülen baş dönmesi, besinlerin sindirimi sırasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Ağır yemeklerin tüketilm Yemekten sonra baş dönmesi, genellikle ağır yemeklerin arkasından söz konusu olur. Halsizlik gibi etkilerle birlikte görülen baş dönmesi, besinlerin sindirimi sırasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Ağır yemeklerin tüketilmesiyle birlikte vücudun ihtiyacı olan enerjinin harcanmaya başlaması, kişinin halsizlik çekmesine, baş dönmesi, bulantı, uyku hali gibi etkiler yaşamasına yol açar. Az ve sık yemek, aşırı yağlı besinlerden kaçınmak sorununuzu giderebilir.

Yemekten sonra vücutta kan şekerinin hızla yükselmesi, besinlerin aşırı tüketilmesi baş dönmesi ile yakından bağlantılıdır. Özellikle karbonhidratlı besinler kan şekerini daha hızlı yükseltir. Kanda bulunan şekerin hücrelere girişi vücutta pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu sayesinde olur. İnsülinin tripofan amino asit üretmesi, bunun da serotonin hormonu üretiminde aktif rol oynaması yemekten sonra baş dönmesi, uyku hali sersemlik gibi etkilerin görülmesine yol açar.

Yemekten Sonra Baş Dönmesi
Yemekten sonra baş dönmesi etkisine kan şekerinin normal değerlerinin altına düşmesi de neden olabilir. Bu hipoglisemi olarak tanımlanır. Yine baş dönmesi ile birlikte halsizlik, sinir sorunları, öfke nöbetleri, yorgunluk gibi yakınmalara neden olur. Eğer gün içinde çeşitli zamanlarda acıkma atakları yaşıyorsanız, tatlı krizleriniz oluyorsa, baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanıyorsa, uyku sorunları bulunuyorsa, aşırı duygusallık yaşanıyorsa, yemekten sonra halsizlik ve baş dönmesi oluyorsa, hipoglisemi sorununuz olabilir. Bunun en önemli sebepleri arasında dengesiz beslenmek, karbonhidrat, nişasta ve şeker içeren besinlerin aşırı tüketimi, kafeinli içecekleri fazla içmek, genetik olarak ailede şeker hastalığının olması gelir. Fazla kilolu kişiler bu sorunu daha fazla yaşasa da, egzersiz yapmayan normal kilolu kişiler de bundan etkilenebilir. Bu yüzden insanların yediklerine dikkat etmesi gerekir.
]]>
Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı https://www.basdonmesi.gen.tr/boyun-fitigi-bas-donmesi-yaparmi.html Tue, 27 Nov 2018 23:25:23 +0000 Boyun fıtığı baş dönmesi yapar mı, Boyun fıtığı ağrısı, öncelikle ensede bir ağrıyla başlar ve sırtınıza ve başınıza doğru devam eder. Daha sonra kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, bulanık görme
Boyun fıtığı baş dönmesi yapar mı, Boyun fıtığı ağrısı, öncelikle ensede bir ağrıyla başlar ve sırtınıza ve başınıza doğru devam eder. Daha sonra kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, bulanık görme, denge bozukluğu, baş dönmesi olarak kendini gösterir. Eğer tutukluluk uzun sürüyorsa iltihaplı romatizmada sebeplerden biri olabilir. 

Boyun fıtığı ne sıklıkta görülür Erişkin insanların bir çoğu  boyun fıtığı ağrısı çekerler. Boyun fıtığı ağrısı sadece boyuna lokalize olabileceği gibi kol ağrısıyla birlikte de olabilir. Boyun ve kol ağrılarının yaklaşık üçte biri tekrarlar. Bel ağrısına göre boyun fıtığı ağrısının  sıklığı  azdır hemde sakat bırakma oranı daha düşüktür.

Boyun ağrısının sebepleri nelerdir Boyun ağrısının başlıca sebepleri boyun fıtığı, trafik kazaları, kireçlenme, ani hareketler ve iltihaplı romatizmadır. Trafik kazalarında en çok etkilenen bölge boyundur. Trafik kazalarındaki ani hareketle boynun öne ve arkaya hızlı bir şekilde gitmesi ciddi hasarlara yol açar hatta sakatlıklar meydana gelebilir. Önceden fıtık veya kireçlenme varsa ciddi sakatlıklar olabilir ve felce bile sebep olabilir. Boyun fıtığında boynunuzun aldığı her pozisyon ağrıya sebep olabilir.Mesela kitap okurken, yatarak televizyon izlerken, uygun olmayan yastık ve yatakta yatarken yani boynu  uzun süre sabit tutmak boyun fıtığı ağrısının artmasına neden.olabilir.

Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı
Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir  Hasta çoğunlukla ani başlayan boyun ve kol ağrısından yakınır. Ağrı ile birlikte uyuşma ve karıncalanma bulunabilir. Ağrı boyun hareketleri, öksürme ve hapşırmayla şiddetlenir. Boyun fıtığı tedavisine  ilaç ve egzersizle başlanır. Yakınması geçmeyen hastalara fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavide işe yaramadığı için eve bir masaj aleti alıp kendim evde yapmaya çalışıyorum daha iyi geliyor. Ve evde kendimiz bazı boyun hareketlerini yapabiliriz boyun sabit kalmamalı çünkü o zaman ağrı hiç geçmiyor. Ağrının adamla geçmesi için bazı hareketler yapmaktadır fayda var. Bu hareketler nelerdir Bu hareketler başı öne arkaya hareket ettirmek,aynı şekilde sağa sola hareket ettirmek ve sağa sola birazda zorlayarak çevirmek, kas gevşetici sürmek, masaj yapmak ve sıcak tutmak bir nebze olsa faydalı olur.
]]> Baş Dönmesine Ne İyi Gelir https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 14:22:04 +0000 Baş Dönmesine Ne İyi Gelir, baş dönmesi hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde başına gelen ve günlük yaşamda sıklıkla dile getirilerek adı geçen şikayetlerden birisidir. Genellikle biraz benim başım dö Baş Dönmesine Ne İyi Gelir, baş dönmesi hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde başına gelen ve günlük yaşamda sıklıkla dile getirilerek adı geçen şikayetlerden birisidir. Genellikle biraz benim başım dönüyor dediğinde bu cümle kimseyi şaşkınlığa uğratmaz ve bu durumda genellikle yorgunluğa, üzüntüye veya açlığa bağlanır. Baş dönmesinin bir çok farklı türleri mevcuttur ve çevremizdeki her şey kişiye ayağının altından kayıyormuş gibi veya dönüyormuş şeklinde hissetmesine neden olur.  Baş dönmesinin pek çok nedeni olduğunu belirtmiştik bu nedenle hangi türü taşırsa taşısın baş dönmesi özellikle başlı başına bir rahatsızlık değildir ve daha farklı bir sorunun ön belirtisidir. Genel olarak baş dönmesi farklılıklar gösterse de ancak birkaç kadar devam eder. Bu durumun gün içerisinde tekrarlanacağı gibi aylar boyunca devam eden bir şikayet şekline de dönüşebilir. Burada baş dönmesi nedenlerinden kısaca bahsettikten sonra peki baş dönmesine ne iyi gelir sorusunun cevabını  birlikte araştıralım.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir

Kereviz Suyu: Baş dönmesi için kereviz iyi bir tedavi şeklidir. Bu nedenle kereviz bitkisinin bir blendır yardımıyla suyu sıkılır ve baş dönmesi meydana geldiği zaman içilir. kereviz suyu yarım su bardağı kadar içilmelidir. Kereviz suyu aynı zamanda kan basıncı düşüklüğü seviyesini düzenleyerek hissedilen belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Zencefil: Bitkisi baş dönmesi ile birlikte meydana gelen bulantı için oldukça iyi bir çözümdür. Zencefilin bu yöndeki gücü yapılan bilimsel araştırmalarla da onaylanmaktadır. Vertigo rahatsızlığı tedavisinde zencefilin büyük bir önemi ve etkisi mevcuttur. Zencefilin mükemmel etkilerinden faydalanmak için zencefil içerikli şekerler tüketilebileceği gibi zencefili herhangi bir meyve suyuna karıştırılarak da faydalarından yararlanılabilir. Ham zencefil baş dönmesini engellemesinin yanı sıra beyin uyarıcılarına düzenli olarak kan akımı ulaşmasına mani olur. Zencefil aynı zamanda tablet veya kapsül şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca baş dönmesi kişilerde sıklıkla yaşanıyorsa bu duruma zencefil çayının etkisi büyük olacaktır. Zencefil çayı hazırlamak için zencefil bitkisi minik dilimler şeklinde kesilerek kaynatılmış su içerisinde bekletilerek demlenmesi sağlanır. Ardından demlenen zencefil çayı gün içerisinde 2 veya 3 bardak tüketilir.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir

Susam Yağı: Baş dönmesini gidermek için 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ısıtıldıktan sonra üzerine yarım kahve kaşığı toz tarçın ve yarım kahve kaşığı toz kakule ilave edilip karıştırılır. Ardından elde edilen karışım baş bölgesini masaj hareketleriyle sürülüp yaklaşık olarak 10 veya 15 dakika bekletilir. Hazırlanan şifalı yağ beyne kadar ulaşan kan dolaşımını hızlandırır ve mide bulantısı ile baş dönmesinin en aza inmesine yardımcı olur. 

Limon ve Biber: Baş ağrısı, Baş dönmesi ve mide bulantısı ile birlikte meydana gelen vertigo rahatsızlığı için limon ve biber mükemmel bir ikilidir. Bu ikili kullanıldıktan kısa süre sonra ilk belirtilerin en aza inmesini sağlar. Limon ve biber kürü için bir su bardağı kaynamış suyun içine limon suyu ve bir miktar biber ilave edilir ve karışım iyice karıştırılarak tüketilir.

]]>
Baş Dönmesi Panik Atak https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-panik-atak.html Wed, 28 Nov 2018 21:31:25 +0000 Baş Dönmesi Panik Atak, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması Baş Dönmesi Panik Atak, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması şeklinde de olabilmektedir. Gözün kararması, halsizlik, kendini veya başını boşlukta gibi hissetme durumları zaman zaman kişiler tarafından baş dönmesi olarak ifade edilebilmektedir. Ancak bunlar baş dönmesi değildir. Bu gibi durumlara kan şekeri yüksekliği kadar düşüklüğü, kalp ritm bozuklukları gibi dahili sorunlar yanında aşırı stres, yorgunluk da neden olabilmektedir. Baş dönmesinden yakınan bir kişinin şikayetinin gerçekten  baş dönmesi olup olmadığını anlamak gerekmektedir. olan kişilerde bazı durumlarda altta yatan herhangi bir fiziki sebep bulunamamaktadır. Altta yatan herhangi bir hastalık olmadığı zamanlarda ilk akla gelen kişinin psikolojik olarak durumunun incelenmesidir. Çünkü baş dönmesi hissi ile doktora başvuranların % 19' luk gibi bir kesimin de altta psikolojik sebepler baş göstermektedir.  Yapılan çalışmalar baş ağrısının en çok panik atak ve kaygı bozukluğu olan kişiler ile çekingen ve bazı  kişilik bozukluğuna sahip insanlarda görüldüğünü gözler önüne sermektedir. Kaygı ve endişe gibi durumlarda baş dönmesi artış göstermektedir. Ayrıca kadınlar da erkeklere oran ile daha fazla  baş dönmesi gözlenmektedir. Alkol ve sigaranın ise bu sorun üzerinde artırıcı rol oynadığı uzmanlarca belirtilmektedir.

Baş Dönmesi Panik Atak
Baş Dönmesi Panik Atak; panik atak aniden, ortada herhangi bir şey  yok iken başlamaktadır. Her yerde ortaya çıkabilmektedir. Kişiler ani bir çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, dizlerinin bağı çözülmesi gibi şikayetler tarif etmektedirler. Bunun sonucunda ise bayılmaktan korkarlar, ölüm korkusu olabilmektedir. Hastalık aniden başlar, ataklar halindedir. Süresi birkaç dakika veya bir saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu ataklar sırasında çeşitli şikayetler olabilmektedir. Bu belirtiler;
 • Baş dönmesi, 
 • Çarpıntı, 
 • Başta uyuşma hissi, 
 • Dizlerin bağı çözülmesi, 
 • Vücudun farklı yerlerinde  uyuşmalar 
 • Bayılma, ölüm, delirecek  ve kontrolü kaybedecek  korkusu gibi bedensel şikayetlerdir. 
]]>
Baş Dönmesi Nasıl Geçer https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 08:46:21 +0000 Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Baş dönmesinin artış göstermesinde en önemli nedenlerden bir tanesi baş ve vücudun hareketleri olmaktadır. Bundan dolayı baş ve vücut hareket etmezse, baş dönmesi hissi azalacaktır. Çünkü Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Baş dönmesinin artış göstermesinde en önemli nedenlerden bir tanesi baş ve vücudun hareketleri olmaktadır. Bundan dolayı baş ve vücut hareket etmezse, baş dönmesi hissi azalacaktır. Çünkü baş dönmesi rahatsızlığının en fazla gözlenen nedenlerinden bir tanesi de denge kanallarındaki kristallerin yerinden oynamasıdır. Bu rahatsızlığın en temel başlangıcı başın ve gövdenin hareketleri ile oluşum göstermektedir. Örnek verecek olursak, sabah yataktan kalkıldığı zaman çok şiddetli baş dönmesi görülmektedir. Sabit pozisyonda durarak karşıya bakıldığı zaman 15-20 saniye sonrasında oluşan baş dönmesi geçer. Fakat baş dönmesi yaşayan kişi öne eğildiği zaman yada banyoda yüz yıkamak için eğildiğinde tekrardan baş dönmesi belirir. Bundan dolayı bu durumu hemen fark edenler başlarını hareket ettirmeden doktora gitmeyi tercih etmektedir. Baş dönmesinde sabit durmak bir tedavi yöntemi değildir. Fakat o esnada baş dönmesinin bir daha etmesini önlemek amacıyla uygulanan kolay bir yöntem olabilir. Fakat kişide kristal kaymasına bağlı olarak bir baş dönmesi oluşumu görülüyorsa doktora gidene dek başı sabit tutmak baş dönmesinin tekrarını önleyecektir.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer

Baş Dönmesi Nasıl Geçer

Göz açık olarak sabit bir noktaya bakıldığı zaman periferik nedenler adı verilen demek oluyor ki beyinden değil de daha fazla iç kulaktan kaynaklı olan baş dönmesi belirtisinde sabit bir noktaya bakılması baş dönmesini baskılayacaktır. Periferi nedenli baş dönmesinde, yaşamını sürdüren kişiler gözlerini kapattıklarında baş dönmesinin daha da artış gösterdiğini görürler. Oysa ki gözlerini sabit bir noktaya odaklamış olduklarında oluşan baş dönmesi daha çabuk geçer ve daha iyi baskılanmış olur. Baş dönmesi bazen aşırı şekilde kusma belirtisi, terleme, mide bulantısı, çarpıntı ve büyük endişe hissi yada kol ve bacaklarda uyuşma gibi ciddi belirtilerle beraber görülebilir. Bu belirtilerin görülmesiyle başı sabit tutarak baş dönmesini engellemeye çalışmak anlamsız olacaktır. En kısa zaman içerisinde uzman bir doktora başvurulması gerekir. Baş dönmesi nası geçer hususunda;

 • Baş dönmesine badem ve kabak çekirdeği: Baş dönmesi belirtilerine karşı uzun süreli bir tedavi istiyorsanız eğer bu yöntem oldukça iyi bir çözün olacaktır. 2 çorba kaşığı buğdayla beraber 10 tane badem ve 3-4 adet kabak çekirdeği hazırlanır. Bu malzemeler karışık bir şekilde bir kase suyun içerisine koyulur ve gece boyunca su içerisinde ıslanması beklenir. Diğer gün bu malzemeler ezilir ve hamur haline getirilir. Ezilen malzemelerin içerisine bir çay kaşığı karanfil tozu ilave edilerek iyice yoğrulur. Hazırlanan karışım hamur halini aldıktan sonra 1,5 su bardağı sütün içerisine koyularak iyice karıştırılır. Küçük bir tatlılık eklenmesi amacıyla içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilerek iyice karıştırılır. Bu karışımın tüketilmesiyle baş dönmesi geçecektir.
 • Baş dönmesi problemi için konsantrasyon: Baş dönmesi problemi vücuttaki bazı dengelerin bozulmuş olduğuna işaret etmektedir. Bundan dolayı baş dönmesiyle birlikte mide bulantısı, kusma ve benzeri durumlar da oluşum gösterebilir. Bu durumda baş dönmesinden kurtulmak amacıya hareketsiz nesnelere odaklanılması baş dönmesinin geçmesine yardımcı olacaktır. Bu işlemin daha etkili olması için dik bir şekilde oturup arkaya yaslanmak gerekir. Bu şekilde sabit bir nesneye odaklandığınızda baş dönmesinden kurtulmak mümkün olacaktır.
 • Limon baş dönmesi: Baş dönmesi için en güvenilir yöntemlerden bir tanesi de limondur. Diğer ilaçlara ve doğal tedavi yöntemlerine göre oldukça basit, etkili ve hızlı bir şekilde vücutta oluşan glikoz düzeyinde artış oluşturur. Buda baş dönmesinin sebeplerinden biri olan kan dolaşımını düzenler. Sadece bir bardak su içerisine yarım limon sıkılır ve içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilerek iyice kar]]> Baş Dönmesi Kusma https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-kusma.html Thu, 29 Nov 2018 22:59:29 +0000 Baş dönmesi kusma sorunu, günümüzde birçok kişide kimi zaman kısa süreli kimi zaman uzun süreli görülen durumlardır. Bu gibi sorunların neden dolayı meydana geldiği dışarıdan bakma ile anlaşılamadığı için aslında bu g Baş dönmesi kusma sorunu, günümüzde birçok kişide kimi zaman kısa süreli kimi zaman uzun süreli görülen durumlardır. Bu gibi sorunların neden dolayı meydana geldiği dışarıdan bakma ile anlaşılamadığı için aslında bu gibi durumlar son derece tehlikeli sorunların meydana gelmesine neden olabilecek kadar büyük nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenle baş dönmesi kusma sorunu olan insanların bu gibi durumlarla karşılaştıklarında hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünerek gerekli muayeneleri olması gerekmektedir. Aksi durumlarda çok daha büyük sorunlar meydana gelerek sağlık bütünlüğünün bozulmasına neden olabilmektedir. Baş dönmesi kusma sorunu genellikle hamilelerde görülen bir sorun olmasına rağmen günümüzde her yaştan insanın karşısına çıkabilecek bir durumdur. Genellikle tansiyon düşmesi ya da oksijensizlik gibi bir durumdan dolayı oluşabilecek olan bu sorun birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun nedeninin fazla olması nedeni ile dışarıdan bakarak ve gerekli testleri yapmadan bir teşhis konulması oldukça yanlış olacaktır. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında acilen bir doktora gitmelisiniz. Bu gibi durumlar bazen çocuklarda da görülebilmektedir. Meydana gelen baş dönmesi ve beraberindeki kusma sorunu çocuklarda görüldüğünde durum çok daha ciddi olacağından acilen bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bu sorunun nedeni çocuklarda daha büyük olacağından çok büyük problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Baş dönmesi kusma sorunu meydana geldiğinde kişiler yatarak bu sorunu dindirebilirler. Fakat bu problem uzun süreli olarak kişilerde görülüyorsa bu durumda kişiler yatarak sorunu dindirseler bile daha sonra başını hareket ettirdiklerinde tekrar bu gibi durumlar meydana gelecektir. Bu nedenle bu durum birçok insanın başta iş hayatını etkileyerek kişinin günlük işlerinin aksamasına neden olabilmektedir. Bu gibi sorunlarda kusma durumu birçok zaman hastanın ayağa kalkması ile gerçekleşir. Yani sorun aşırı ilerlememiş ise kurma problemi kişi yatarken gerçekleşmez. Baş dönmesi kusma sorununun en büyük nedenlerinden biri sinüzit problemidir. Bu problem günümüzde birçok insanda görülmektedir. Kişiler sinüzit sorununun olduğunun farkında olsa da olmasa da bu durum birçok zaman kişilerde baş dönmesi kusma sorunlarına neden olarak kişileri çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle sizlerde de böyle bir problem var ise direk olarak sinüzitten şüphe edebilirsiniz. Fakat bu durumun sinüzitten olduğunu düşünseniz bile mutlaka doktora gidin ve ihmal etmeyin. Bazen baş dönmesi ve kusma durumu görülen insanlarda kulakta hafif akma meydana gelebilmektedir. Bunun yanında boğazda geniz akıntısı gibi durumlarda bu gibi sorunların yanında görülebilecek şeylerdendir. Eğer bu gibi belirtiler var ise bazı doktorlar bu durumda iç kulak iltihaplanması teşhisi koymaktadır. Yine bazı testlerin yapılması şarttır. İç kulakta meydana gelen iltihaplanma kişilerde kusma ve baş dönmesi gibi durumların oluşmasında çok büyük rol oynamaktadır. 

  Baş Dönmesi Kusma
  Genel olarak meydana gelen baş dönmeleri vücut refleksi olarak kişilerde kusma durumunu uyararak bu gibi sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Yani baş dönmesi sorunu olan kişide kusma sorunu çok büyük ihtimaller ile gerçekleşecektir. Bazen üst solunum yolu enfeksiyonları bile kişilerde baş dönmesi kusma problemlerinin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılan küçük tedavilerle sorun çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. Genellikle ani bir şekilde başlayan baş dönmesi durumları eğer herhangi bir darbe ya da baskıya maruz kalınmadı ise küçük hastalıklardan dolayı oluşmaktadır.  Bu durumda yapılması gereken en doğru şey uzman bir doktora zaman kaybetmeden görünmektir. 
  ]]>
  Kulak Ağrısı Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/kulak-agrisi-bas-donmesi.html Fri, 30 Nov 2018 00:16:32 +0000 Kulak ağrısı baş dönmesi sorunu, günümüzde genç yaşlı hemen herkeste çok yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Böylesine yaygın olarak görülen durumlar genellikle insanların kulak hastalıklarından dolayı meydana g Kulak ağrısı baş dönmesi sorunu, günümüzde genç yaşlı hemen herkeste çok yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Böylesine yaygın olarak görülen durumlar genellikle insanların kulak hastalıklarından dolayı meydana gelmektedir. Kulakta meydana gelen hastalıklar direk olarak kişinin baş dönmesi sorunlarına neden olmaktadır. Vücut sistemine ise meydana gelen baş dönmesi durumları genellikle kusma şikayetlerini de ortaya çıkardığı için meydana gelen baş dönmesi durumunda kişinin midesinin de bulanması durumu oldukça muhtemel bir durumdur. Kulak ağrısı baş dönmesi aslında her ne kadar farklı hastalıklardan dolayı olmuşsa bile bu durum tamamen kulakla ilgili olmaktadır. Günümüzde bu gibi şikayetler nedeni ile doktora giden insanlarda bu sorunun en büyük nedeni tabi ki kulakta, iç kulakta, dış kulakta görülen hastalıklar olmuştur. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli şey bir kulak burun boğaz uzmanına giderek gerekli testleri yaptırmaktır. Aksi durumlarda meydana gelen bu problem basit gibi gözükse bile ileride kalıcı işitme kaybı başta olmak üzere çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Kulak ağrısı baş dönmesi bazı insanlarda başa alınan darbeler ile birlikte meydana gelmektedir. Eğer böyle bir durum var ise sorunun nedeni çok büyük tehlikelerden dolayı meydana geliyor olabilir. Bu gibi darbe sorunları yaşamışsanız bir dakika beklemeden hemen doktorunuza gidin. Öyle ki olası iç kanamalar ya da diğer durumlar sizleri çok zor durumlara sokabilir. 

  İç kulak hastalıklarında meydana gelen sorunların en büyük belirtisi baş dönmesi sorunudur. Bu sorun ise kişilerde direk olarak kulak ağrısı baş dönmesi problemine neden olmaktadır. Bu nedenle meydana gelen kulak ağrısı baş dönmesi sorunlarının en büyük nedenlerinden biri iç kulak hastalıklarıdır denebilir. Bu gibi durumlarda genellikle kişinin hareket etmesi ile birlikte sorun olduğu görülmektedir. Çünkü kişiler hareket ettikçe iç kulaktaki sorun baş dönmesine neden olacaktır. Bu gibi durumlar birçok zaman viral olarak kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da yapılabilecek en doğru şey bilinmeden müdahale etmeden hemen bir doktora gitmektir. Kulak ağrısı baş dönmesi sorunları bazen çok önemli problemlerden dolayı meydana gelebilir. Bu nedenle ara ara gerçekleşse bile bu durum kesinlikle aksatılmaması gereken ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü birçok insan bu gibi problemleri önemsemediği için çok büyük problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Ara ara meydana gelen kulak ağrısı baş dönmesi sorunları ilk başlarda küçük bir hastalığın belirtisi iken önlem alınmadığında ve önemsenmediğinde kişilerde çok hızlı bir şekilde artış göstererek sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde erken müdahale ederek sorun her ne olursa olsun büyümeden çok daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Böylece birçok sorununun üstesinden gelebilirsiniz. 

  Kulak Ağrısı Baş Dönmesi
  Kulak ağrısı baş dönmesi sorununa neden olan hastalıklar:

  Meniere Hastalığı: Bu hastalıkta kulak içerisinde bulunan sıvının dengelenmesi ile ilgili bir sorundur. Bu denge meniere hastalığında dengelenmez ve kişilerde kulak ağrısının yanı sıra baş dönmesi sorunu görülür. 

  Vestibüler nörinit hastalığı: Bu hastalıkta kişinin kulağında bulunan sinirlerde şişme durumları görülür. Bu durumlarda yine insanlarda kulak ağrısı baş dönmesi sorununa neden olmaktadır. Bu durum genellikle farklı virüslerden dolayı meydana gelmektedir. 

  Akustik nörinom: Bu hastalık birçok kişi tarafından duyulmuştur. Çünkü yaygın olarak görülür. En büyük belirtisi kulak ağrısı baş dönmesidir. Bu nedenle bu gibi sorunları olan kişilerde akustik nörinom hastalığı görülebilir. 

  Diğer hastalıklar; Şeker hastalığı, Yaşlanmaya bağlı sorun, kulak zarında yırtık
  ]]>
  Baş Dönmesi Ve Terleme https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-ve-terleme.html Fri, 30 Nov 2018 18:41:11 +0000 Baş Dönmesi Ve Terleme,denildiğinde, baş dönmesi kişinin kendini bir boşluktaymış gibi hissetmesi yada etrafındaki cisimlerin boşluğa düştüğü gibi algılaması hissiyle oluşan ani rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Ba Baş Dönmesi Ve Terleme,denildiğinde, baş dönmesi kişinin kendini bir boşluktaymış gibi hissetmesi yada etrafındaki cisimlerin boşluğa düştüğü gibi algılaması hissiyle oluşan ani rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Baş dönmesine eşlik eden terleme belirtisi ise baş dönmesiyle beraber oluşan ani terleme etkisi olmaktadır. Bu belirtiler baş dönmesinin eşliğinde oluşan belirtiler olarak bilinmektedir. Baş dönmesi ve terleme, bazı kişilerde sürekli olarak belirti göstermekte olan durumlardan birisidir. Bu kişilerde oluşum gösteren baş dönmesi ve terleme ani olarak oluşum göstermekte olup geçici bir belirt olmaktadır. Meydana gelen bu belirtilere örnek verecek olursak, bir araca aç karınla binildiğinde genel olarak mide bulantısı ve çarpıntı oluşur. Bunların yanı sıra terleme belirtisi de kendini gösterir nedeniyse kişilerden gelen biyolojik etkenler olmaktadır. Baş dönmesi ve terleme sürekli bir şekilde istem dışı belirtilerle kendini gösterir. Baş dönmesi ve terleme belirtisi genel olarak bir arada görülmekte ve bunlara eşlik eden başka belirtiler de olmaktadır. Bu belirtilerin başında baş ağrısı gelmektedir. Bu belirtiler çeşitli nedenlerden dolayı görülen fizyolojik rahtsızlık belirtileridir. Baş ağrısının yanı sıra görülen diğer belirtilerde; Halsizlik, kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi, gözlere vuran ağrı belirtileri ve görme bozuklukları, hareketin kontrol edilmemesi, gözlerle başın arasına vuran yoğun ağrı, çarpıntı oluşumu, ani mide bulantısı ve kusma, mide rahatsızlıkları gibi belirtileri bir arada oluşturan baş dönmesi ve terleme sistemik bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi sıradan bir grip hastalığıyla da kendini gösterebilir.

  Baş Dönmesi Ve Terleme

  Baş Dönmesi ve Terleme Nedenleri:

  • Fibromiyoloji: Baş dönmesinin ilk bilinen nedenlerinden olmaktadır. Bu problemde baş dönmesi, iskelet ve kas ağrıları ve mide bulantısı beraberinde oluşur. Fibromiyalji yani iskelet kas sisteminde meydana gelen kronik ağrı durumudur. Bu durumda genelde baş dönmesi ve terleme belirtisiyle ağrı oluşmakta ve kaslarda devamlı bir ağrı hali belirtisi olmaktadır. Baş ağrısına dönüşerek terleme belirtisi de kendini gösterebilir.
  • Göğüs ağrısı: Bu belirti genel olarak kalp krizi belirtisinden önce kendini gösterir. Bazen bu göğüs ağrısı nefes almada zorluk çeken kişilerde de belirmektedir. Bunun nedeni ise kan basıncında meydana gelen ani yükselme oluşumudur.
  • Düşük tansiyon: Baş dönmesi belirtisinde düşük tansiyon ve düşük kan basıncı etkisi oluşmasından kaynaklı olmaktadır. Düşük tansiyon yani hipotansiyon bunun nedeni ise yüksek tansiyonda görülenlere benzer ve ani kan basıncı düşmesiyle baş göstermekte ve genel olarak hamilelerde sık rastlanmaktadır.
  • Panik ataklar: Panik atak rahatsızlığı oluşum şekline göre kişide baş dönmesi ve aşırı derecede terleme meydana getirir. Panik atak rahatsızlığı her an her yerde oluşum gösterir. Kişiler panik atak belirtisinin yaşanmasıyla birlikte ani terleme ve baş dönmesiyle karşı karşıya kalmaktadır.
  • İlaç kullanımından oluşan yan etkiler: Bazı ilaçların kullanımıyla oluşan yan etkiler arasında baş dönmesi ve terleme görülmektedir ve bu belirtilere ek olarak çarpıntı oluşumuna sık rastlanmaktadır. Kullanılan ilaçların vücutta kana karışmasıyla beraber baş ağrıları ve terleme tetiklemektedir. Genel olarak kullanılan doğum kontrol hapları bunlara en fazla etkiyi gösterir. Kullanılan bazı antibiyotik ilaçlarda baş dönmesi ve ani terleme belirtisini beraberinde getirir.

  Genel olarak baş dönmesine bağlı oluşum gösteren terleme belirtisi, ani oluşan mide bulantılarıyla beraber gerçekleşmektedir. Bu belirtileri yaşayan kişiler genellikle denge kayıpları ve sersemlik hissi içerisindedir. Kendilerini kaybetmiş olarak hissederler. Sürekli olarak baş dönmesi ve]]> Baş Dönmesi Neden Olur https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-neden-olur.html Sat, 01 Dec 2018 07:16:59 +0000 Baş dönmesi neden olur, baş dönmesi neredeyse her kesin hayatının bir döneminde tecrübe ettiği problemlerden biridir. Baş dönmesi farklı şekillerde yaşanabilir. Bazen etraftaki her şey dönüyormuş hissi, bazen yer Baş dönmesi neden olur, baş dönmesi neredeyse her kesin hayatının bir döneminde tecrübe ettiği problemlerden biridir. Baş dönmesi farklı şekillerde yaşanabilir. Bazen etraftaki her şey dönüyormuş hissi, bazen yerin ayak altında kayıyormuş hissi yaşanabilir. Baş dönmesi bir hastalıktan ziyade bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bazen sadece birkaç dakika, bazen de gün boyu devam edebilir. Bu sorun aylarca sürebilir. Nedeni tespit edebilmek için ne kadardır devam ettiği, hangi aralıklarda ortaya çıktığı ve baş dönmesi ile beraber hangi şikayetlerin yaşandığı önemlidir.

  Baş Dönmesi Neden Olur

  İç Kulak Problemleri: Fark edilebilir hiçbir neden olmaksızın baş dönmesi yaşanıyorsa, sebep vertigo olabilir. İç kulak vücut yönü ve pozisyonunu ayarlamaktan sorunludur. Bu olayı karşılayabilmek için beyne mesaj gönderir ve beyne ulaşan mesajlarda iç kulakta meydana gelen bazı problemlerden dolayı baş dönmesine yol açabilir.

  Labirentit: Bazı virüs türleri iç kulakta labirent olarak tanımlanan bölümde tahrişe ve enfeksiyona yol açabilir. Bu durumda ortaya labirentit adlı rahatsızlık çıkar ve bu rahatsızlık baş dönmesine yol açabilir. Labirentit daha çok kulak ve üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşum gösterir. Alerji, stres, aşırı sigara kullanmak, alkol ve kullanılan bazı ilaçlar da labirentite neden olabilir. Labirentit belirtileri arasında en yaygın olanı baş dönmesidir.

  Meniere: Meniere iç kulakta sıvı birikmesi olarak tanımlanabilir. Çok nadir görülen bir hastalık olsa da anlık baş dönmesi nöbetlerine yol açabilir. Meniere nedeniyle yaşanabilecek diğer şikayetler ise kulak çınlaması, duyma kaybı ve basınç hissidir. Meniere nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi yarım saat kadar sürebileceği gibi gün boyunca da devamlılığını koruyabilir. Hastalık yaşandığı sürede kulak çınlaması çok şiddetlenebilir ve ara ara işitme sorunları yaşanabilir.

  Baş Dönmesi Neden Olur

  Vestibüler Bozukluklar: Vestibüler yani denge siniri denge sinyallerinin iç kulaktan beyne ulaşmasından sorumlu olan bir yapıdır. Bu yapıda yaşanan sorun baş dönmesine yol açabilir. Mesela, viral enfeksiyon kaynaklı denge sinirinde enfeksiyon oluşabilir ve sinire basınç yapan bazı tümör baş dönmesine yol açabilir.

  Travmalar: Kaza ya da düşme sonucu kafaya alınan darbe nedeniyle baş dönmesi ortaya çıkabilir. Başa darbe alınması, düşme, çarpma gibi istem dışı olaylar kafatasında çatlak ya da kırığa yol açarak, iç kulak hasar görebilir. İç kulağın hasarlanması baş dönmesi sebebidir.

  Migren: Migren başın ön kısmında ya da tek taraflı şiddetli, zonklama şeklinde ortaya çıkan güçlü bir ağrıdır. Migren ile beraber mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtilerde yaşanabilir.

  Kronik Oitis Media: Orta kulakta yaşanan enfeksiyon 3 aydan uzun süre devam ederse sorun kronik oitis media olarak tanımlanır. Bir diğer adıyla müzmin orta kulak iltihabı baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak akıntısı gibi belirtilere yol açabilir.

  İlaçlar: Her hangi bir rahatsızlık için kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak baş dönmesine yol açabilir. Şayet devamlı kullanılan bir ilacın baş dönmesine yol açtığı tespit edilirse mutlaka doktora başvurularak ilaç değişimine gidilebilir. Bazı antibiyotikler, aspirin ve idrar söktürücü olarak kullanılan ilaçlar baş dönmesine yol açabilir.

  ]]>
  Ani Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/ani-bas-donmesi.html Sat, 01 Dec 2018 16:01:11 +0000 Ani baş dönmesi, pek çok ciddi hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunların dışında kulağa su kaçması, orta kulak iltihabı gibi kolay tedavi edilebilen sorunlarda bu yakınmaya neden olabilir. Bazen de aşırı kafein Ani baş dönmesi, pek çok ciddi hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunların dışında kulağa su kaçması, orta kulak iltihabı gibi kolay tedavi edilebilen sorunlarda bu yakınmaya neden olabilir. Bazen de aşırı kafein tüketimi ya da uzun süre aç kalma gibi sebeplerle de ani baş dönmesi oluşabilir. Bu yüzden doğru teşhis konması için, mutlaka doktora gidilmelidir. Buna göre uygulanacak tedaviyle ani baş dönmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

  Ani baş dönmesi nedenleri

  İç kulak sorunları: Dengeden sorumlu olan iç kulak başın tüm hareketlerini algılar. İç kulakta iltihap olması, sıvı birikmesi, enfeksiyon ile basınç oluşmasına neden olabilecek diğer etkenler dengenin bozulmasına yol açar. Bu durum ani baş ağrısından, sürekli baş ağrısı çekmeye kadar pek çok sorunun oluşmasına neden olur. Bu yüzden oluşan yakınmalara kusma ve bulantı da eşlik edebilir.

  Presnycope: Bu kişinin bilincini kaybetmeden yaşadığı baş dönmesini ifade eder. Genellikle kan basıncındaki iniş çıkışlarda yaşanır. Hastada baş dönmesiyle birlikte baygınlık hissi, terleme gibi yakınmalarda olur. Hastayı 10-15 dakika kadar etkiler. Bu süre sonunda hasta bir şey olmamış gibi yaşamına devam edebilir.

  Kullanılan ilaçlar: Özellikle kan inceltici ilaçlar, antibiyotikler gereğinden fazla uzun kullanılırsa, ani baş dönmesi etkisi gösterebilir. Bunun yanında antidepresanlar, sakinleştirici ilaçlarda yan etki olarak baş dönmesine yol açabilir.

  Nörolojik etkenler: Nadiren ani baş dönmesi MS hastalığından, beyin tümörlerinden, beyin kanaması, inme gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda hastalarda güçsüzlük, çift görme, uyuşma, konuşma bozukluğu, denge sorunu gibi semptomlarda görülebilir. Bu yüzden ani baş dönmesi sorunu yaşayan kişilerin mutlaka doktora gitmesi ve bunun altında yatan etkenin tespit edilmesini sağlaması gerekir.

  Ani Baş Dönmesi
  Ani baş dönmesine eşlik eden önemli belirtiler
  • Yüksek ateş ve baş ağrısı
  • Ensede ağrı ve sertlik
  • Titreme nöbeti
  • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekilmesi
  • Kolların ve bacakların hareket ettirilememesi
  • Bilincin belirli süre kaybolması ya da dikkat eksikliği
  • Kalp atışlarındaki düzensizlik
  • Görme sorunu yaşanması
  • Konuşma bozukluğu olması
  • İşitme kaybının olması
  Ani baş dönmesine bu belirtilerin biri ya da birden fazlası eşlik ediyorsa, belirtiler giderek kötüleşiyorsa acilen bir doktora gidilmelidir. Tanı için hastanın gereken kan tetkikleri, kan basıncı ölçümü, işitme testleri, ENG denge testi, MR tetkiki yapılabilir. Baş dönmesine neden olan etken tespit edildiğinde, buna uygun tedavi uygulanır.
  ]]>
  Baş Dönmesi Tedavisi https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-tedavisi.html Sun, 02 Dec 2018 14:48:32 +0000 Baş Dönmesi Tedavisi, Baş dönmesi  bir hareket yanılsaması olmaktadır. Hasta, olmayan bir hareketi yada durumu oluyormuş gibi algılayıp ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zanneder. Dengesizlik hissi, kişinin çevres Baş Dönmesi Tedavisi, Baş dönmesi  bir hareket yanılsaması olmaktadır. Hasta, olmayan bir hareketi yada durumu oluyormuş gibi algılayıp ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zanneder. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini koruyamama durumu olmaktadır. Baş dönmesi oldukça sık yaşanan durumlardan olmaktadır. Bu durumlar özellikle orta ve ileri yaş grubu kişilerde daha sık görülmektedir. Çocukluk yıllarında oldukça seyrek görülmektedir yada hemen hemen hiç görülmemektedir. Baş dönmesi olan kişinin mutlaka sistemik muayeneye tabi tutulması gerekmektedir. Baş dönmesini meydana getiren durumlar ortadan kaldırıldığı zaman hastanın şikayetleri düzelmektedir. Tedavi, nedene yönelik olmaktadır. Örneğin Meniere hastası olan kişilerin bir kısmı, atak gelmeden krizin geleceğini hissedebilmektedir. Kriz öncesi alacağı bazı ilaçlar ile nispeten kontrollü bir atak geçirmektedir. Fakat geri kalan hasta grubunda baş dönmesi atağı ani bir şekilde geldiği zaman bu tür hastaların özellikle taşıt kullanmaları sakıncalı olmaktadır. Aksi halde kişi hem kendi, hem de diğer kişiler için tehlikeli ve hasar verici olabilmektedir. Baş dönmesi olan her hastanın mutlaka bir muayeneye kulak burun boğaz ve nörolojik muayeneye tabi tutulması gerekmektedir. 
  Baş Dönmesi Tedavisi

  Baş dönmesinin iç kulakla alakalı şekillerini değerlendirildiğinde en çok görülen baş dönmesi şekli benin pozisyonel baş dönmesi denge kristallerinin iç kulakta yer değiştirmesine bağlı ortaya çıkan baş dönmesi şekline denilmektedir. Denge kristalinin yer değiştirmesine neden olarak ortaya çıkan mekanik bir baş dönmesi olduğu için denge kristalinin manevralarla yerine oturtulması ile baş dönmesini hiç ilaç kullanmadan ortadan kaldırmaya yarayıp mümkün olmaktadır. Birde sıklıkla görülen baş dönmesi vistübiler nörit dediğimiz denge sinirinin iltihabı olan süreç olmaktadır. Tabir olarak buna bir iç kulak nezlesi de denilebilmektedir. Bundan dolayı çok gürültülü ve şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma bazen işitme ile ilgili sorunların da eşlik ettiği bir baş dönmesi durumu olmaktadır.

  Baş dönmesi tedavisi kişinin hastahaneye yatırılması ve hastanede takip edilmesi gerekmektedir ve  belli bir boyutta da seyredilmektedir. Genellikle 3 hafta içinde tablo önemli şekilde tedaviye cevap vermektedir. Meniere hastalığının tedavisinde ilaçlar ve ilaçların yeterli olmadığı şekillerde cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra baş dönmesinin nedeni kafa içerisindeki tümöral bir oluşum ise cerrahi bir müdahale veya ışın tedavisi gerektirebilir.

  ]]>
  Kansızlık Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/kansizlik-bas-donmesi.html Sun, 02 Dec 2018 16:09:31 +0000 Kansızlık baş dönmesi yapabilmektedir. Özellikle ileri derece kansızlık bulunan vücutlar bu durum baş dönmesi şeklinde dışa vurabilirler. Kansızlık pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Bilhassa bayanlarda, Kansızlık baş dönmesi yapabilmektedir. Özellikle ileri derece kansızlık bulunan vücutlar bu durum baş dönmesi şeklinde dışa vurabilirler. Kansızlık pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Bilhassa bayanlarda, özel günlerin varlığı sebebiyle daha çok görülmektedir.

  Kansızlık baş dönmesi yapıyorsa, ciddi bir kansızlık durumu söz konusu olabilir. İleri derecede kansızlık vakaları için, uzun süreli tedavi görmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmeli ve birlikte bir tedavi süreci belirlenmelidir. Kimi durumlara göre ilaçla tedavi uygulanırken, kimi durumlarda kan iğnesi ile tedavi şekli, belirlenebiliyor.

  Kansızlık çeken kimselerin, demir açısından zengin besinler tüketerek vücudu desteklemesi de iyi bir tedavi yöntemidir. Pekmez,kırmızı et, ciğer, bulgur, kuru üzüm, biber, dereotu, ıspanak gibi yiyecekler kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır. Öte yandan, kan ilaçları ile birlikte çay, süt, yoğurt gibi kan emilimini engelleyen yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Yine kansızlığa iyi gelen yiyeceklerle (ıspanak, bulgur, pekmez...) birlikte de yukarıda sayılan, kan emilimini engelleyen yiyeceklerin bir arada yenmemesi gereklidir. 

  Kansızlık Baş Dönmesi

  Kansızlığın Beraberinde Getirdiği Rahatsızlıklar Nelerdir

  İleri derecede kansızlık baş dönmesi yapmakta, bu da kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sık sık aniden baş dönmesi yaşayan kişilerde, psikolojik olarak da mutsuzluk ve stress gözlenebilir.  Gebelikte kansızlık yaşanması durumunda baş dönmesi görülme olasılığı yükselecektir. Ayrıca gebe annenin kansız olması, ileride bebeğin de kansızlık çekmesine neden olabilir. Öte yandan, kansızlık çeken bir annenin bebeğine verdiği sütte yeteri kadar demir vitamini bulunmayacağı için, yine bebekte kansızlık görülebilir. Bu gibi durumlarda kan testi yaptırmakta fayda vardır.

  Kansızlık baş dönmesi, hafif şiddetli, kısa süreli, aniden oluşan ve sıklıkla karşılaşılan türdendir. Bu baş dönmeleri, kansızlık rahatsızlığı çeken bayanlarda, özellikle regl günlerinde, kan kaybı yaşandığından, daha çok görülebilir. Kansızlık, iştahsızlık ve halsizlik de yapabilen, bünyeyi zayıf düşüren, bu sebeple de başka hastalıklara davetiye çıkarabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.  Kansızlık, kan değeri testi yaptırılarak öğrenilebilir. Bünyede, kansızlık olduğu saptandıktan sonra, ihmal edilmemeli, ciddiye alınmalı ve  uzman hekim ile görüşülerek bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.

  ]]>
  Baş Dönmesi Vertigo https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-vertigo.html Mon, 03 Dec 2018 13:04:24 +0000 Baş Dönmesi Vertigo, Bir Takım vatandaşlar denge sıkıntılarını baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa ilişkili bir problemden ötürü belirir. Vertigo Nedir Bir Takım Baş Dönmesi Vertigo, Bir Takım vatandaşlar denge sıkıntılarını baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa ilişkili bir problemden ötürü belirir. Vertigo Nedir Bir Takım insanlar denge kurmada zorlandıklarını vertigo kelimesiyle dile getirirler.  Bu kelimeler Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sık sık kendilerinin ya da çevrenin döndüğünü söylerler. Vertigo genellikle iç kulak probleminden kaynaklanır. Bazı vatandaşlar uçağa bindiklerinde ya da arabada bulantı hissederler üstelik bazen kusarlar. Bu duruma taşıt tutması denilir. Pekçok insan bu rahatsızlığı gemiye bindiği süre çeker bu sebeple benzer durum meydana gelmesine nazaran buna deniz tutması denilir. Deniz tutması yalnızca küçük bir rahatsızlıktır. Bunun dışarısında rastgele bir tıbbi bozukluğun ifadesi değildir. Fakat bazen yolcular, bu rahatsızlıktan ötürü çok kısıtlanabilirler. Çok az bir bölümde da bu huzursuzluk yolculuk bitse bile birden çok zaman daha sürmektedir.  

Dengenin Anatomisi 

Dizines, vertigo ve taşıt tutması denge sistemi ile alakalıdır. Uzay araştırmacıları bu duyguya uzaysal oryantasyon demektedirler. Denge sistemi iç kulaktadır ve beyine vücudun uzay içerisinde nerede meydana geldiğini, pozisyonunun istikameti, hangi istikamette davranış ettiği ve dönüyor mu yoksa uslu vaziyette mı meydana geldiğini bildirir. Denge duygunuz öfke sisteminin aşağıda anlatılan bölümleri arasındaki kompleks ilişkilerle sağlanmaktadır. Tedaviye başlamadan önce kesinlikle tanı konulmalıdır. Bu ayrıntılı bir kulak burun boğaz muayenesi ve mümkün bir takım laboratuvar, endoskopik ve röntgen çalışmalarını içermektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir fakat şunlar belli bir süre bir iyileşme sağlar. Kronik sinüzitte kapalı sinüslerin ağzını açmak için ifade edilecek cerrahi bir müdahaleye gereksinim vardır.  
Baş Dönmesi Vertigo
 • İç kulak  labirent)  hareketin istikametini başka bir deyişle dönüp dönmediğini, ileri, geri, birde başka yana, yukarıya ya da aşağıya gerçek meydana geldiğini belirler. 
 • Gözler vücudun uzay içindeki yerini  ( baş aşağıya vs. )  ve hareketin istikametini belirler. 
 • Eklemlerde ve omurgada yer alan basınç reseptörleri vücudun hangi parçasının aşağıda meydana geldiğini ve neresinin yere değdiğini belirler. 
 • Kaslardaki ve eklemlerdeki idrak etme reseptörleri vücudun hangi parçasının davranış ettiğini belirler  
 • Merkezi öfke sistemi  ( beyin ve omurilik )  bundan önceki dört sistemden gelen ikazları işler ve neticede koordinasyonu sağlanmış bir idrak etme belirir. 
Taşıt tutmasının belirtileri ve baş dönmesi, merkezi öfke sistemine başka dört sistemden birbirine zıt mesajlar geldiğinde ortaya çıkmaktadır.  
Örnek olarak, fırtınalı bir gün içerisinde uçağa bindiğinizi düşünün ve uçağınız hava akımlarından ötürü sallanmaktadır. Fakat gözleriniz bu hareketi algılamamaktadır. Çünkü tüm gördüğünüz uçağın içidir. Bunun sonucu olarak beyniniz birbiriyle uyuşmayan mesajlar almaktadır.  Sizi bundan ötürü uçak tutabilir.  Veya bir arabanın arka koltuğunda oturmuş kitap okuduğunuzu düşünün.  İç kulağınız ve deri reseptörleriniz yolculuğun hareketini algılayacaktır fakat gözleriniz yalnızca kitabı görecektir. Bu sebeple sizi taşıt tutabilir. Gerçek bir tıbbi misal vermek gerekirse bir darbeden ötürü yalnızca bir taraftaki iç kulağınızın hasarlandığını düşünün. Hasarlı iç kulak normal iç kulakla benzer mesajları göndermez. Bu beyine dönme eylemiyle alakalı hata haber verir ve birey vertigodan ya da dönüyormuş hissinden yakıntıcı olabilir. Bazen bulantı da görülür. 
]]>
Hamilelikte Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/hamilelikte-bas-donmesi.html Tue, 04 Dec 2018 12:09:37 +0000 Hamilelikte Baş Dönmesi, Gebelikte kalp ve damar sisteminizde çok ciddi farklılıklar meydana gelir. Kalp daha hızlı bir şekilde atar, dakikada pompaladığı kan oranı yükselir ve bütün vücudunuzda dolaşan kan hacmi %40 ve 45 Hamilelikte Baş Dönmesi, Gebelikte kalp ve damar sisteminizde çok ciddi farklılıklar meydana gelir. Kalp daha hızlı bir şekilde atar, dakikada pompaladığı kan oranı yükselir ve bütün vücudunuzda dolaşan kan hacmi %40 ve 45 miktarında yükselir. Bununla birlikte, gebelikte damarlarda genişleme meydana gelir ve bu, kan basıncınızı düşürür. Gebeliğin tam ortasında, kan basıncınız, yaşamınız boyunca bir daha hiç görmeyeceğiniz seviyelere düşer ve doğuma doğru tekrar yükselişe geçer.

Sebepleri ise, sağlıklı bir kadında, gebelik esnasında, kalp ve damar ve sinir sistemi bu ciddi olan farklılıklara uyum sağlayarak, tolere edebilir. Fakat bazen, bu adaptasyon o kadar hızlı bir şekilde meydana gelmez ve sersemlik, baygınlık hissi meydana getirebilir. Özellikle şu durumlarda baygınlık hissi meydana gelebilir. Çok hızlı ve ani bir şekilde ayağa kalkmak. Otururken, kan bacaklarda ve ayaklarda göllenir. Hızlı kalkma esnasında, bacaklarınızdan kalbinize dönen kan oranı hemen ayarlanamayabilir. Bu durumda ani bir tansiyon düşmesi meydana gelir ve baygınlık hissi oluşturabilir.

Sırt üstü yatmak, gebeliğin ikinci yarısının ardından, büyüyen rahim, vücudun alt kısmından, kalbe dönen kanı düşürür. Sırt üstü yatmak bu olayı daha da kötüleştirir. Vasovagal bayılma. Bazı insanlar, ıkınma, idrar yapma veya barsak hareketleri esnasında halsiz düşebilirler. Bu hareketler, kan basıncı alçalmasına ve kalp atımının yavaşlamasına neden olarak bayılma hissi uyandırabilirler. Gebe kadınlar bu olayda daha yatkındırlar. Baygınlık hissi yanında, terleme, solukluk, bulantı, esneme ve hızlı nefes alıp verme eşlik edebilir.

Hamilelikte Baş Dönmesi
Açlık ve susuzluk, açlık, kan şekeri düşmesine neden olarak, sersemlik hissi meydana getirebilir. Gebelikte açlık daha hızlı etki eder. Sık sık, az az yemeli ve yanınızda devamlı olarak hafif atıştırmalıklar taşımalısınız. Vücudunuzun yeterli oranda sıvıya sahip olup olmadığını anlamanın en iyi yolu da idrar renginizi kontrol ederek, gerekli sıvıyı almaktır. Sıvı alımını, sıcak havalarda ve egzersiz durumlarında yükseltmelisiniz. Kansızlık. Kansızlığınız bulunuyorsa, kanda oksijen taşımakla görevli olan alyuvarlarınız yeterli bulunmadığından, beyne ve tüm vücuda giden kan oranı da düşecektir. Bu da baygınlık duygusunu beraberinde getirir. Kansızlığın en sık nedeni, demir eksikliği anemisidir. Özellikle de gebelik bu duruma yatkınlık meydana getirdiği için, gebelikte demir takviyeleri oldukça önemlidir.

Aşırı sıcak, aşırı sıcak banyoda uzun zaman kalmak, kan basıncınızı düşürerek, bayılma duygusuna neden olabilir. Hızlı soluk alıp verme. Aşırı egzersiz veya bunaltı hızlı soluk alıp vermeye ve sonrasında bayılmaya neden olabilir. Egzersiz her ne kadar yararlı olsa da, yorgun hissettiğinizde bırakmalı ve aşırı egzersizden kaçınmalısınız. Doktora başvurmanın zamanı, sıcaklık, açlık, hızlı ayağa kalkma gibi nedenini bildiğiniz durumlar neticesinde meydana gelen sersemlik ve baygınlık da endişelenmeyin ve gerekli önlemleri alın. Yapılan uygulamalara rağmen baygınlık hissiniz geçmiyor yada nedensiz olarak, sık sık bunu yaşıyorsanız, doktorunuza durumu söylemekten çekinmeyin. Altta yatan önemli bir neden yakalanabilir.

Baygınlık duygusu, başınıza aldığınız bir darbe neticesinde olduysa, yoğun bir baş ağrısı, görmede bulanıklık, konuşma bozukluğu,çarpıntı, uyuşma, göğüs ağrısı, nefes darlığı yada kanama eşlik ediyorsa, derhal yardım istemeli ve bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yalnızca sizi değil bebeğinizi de etkileyebilecek bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine erken gebelik zamanında baygınlık duygusuyla birlikte karın ağrısı, dış gebelik bulgusu meydana gelebilir ve acil müdahale gerektirir. Hafifletmek için yapılması gerekenler ise, ilk yapılması gereken, hemen uzanmak yada oturmaktır. Böylece düşmekten ve kendinize zarar vermekten korunmuş olursunuz. 

]]>
Baş Dönmesini Ne Geçirir https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesini-ne-gecirir.html Tue, 04 Dec 2018 21:07:30 +0000 Baş dönmesini ne geçirir, baş dönmesi farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeyen baş dönmesi bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, Baş dönmesini ne geçirir, baş dönmesi farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeyen baş dönmesi bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, vücut dengesinin anlık olarak bozulması da baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi problemini kontrol altına alabilmek için ilk olarak neyin baş dönmesine neden olduğu tespit edilmelidir. Bunun için de mutlaka uzman bir doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması ve nedene yönelik tedaviye başlanması gerekir. Baş dönmesi ayrıca evde uygulanabilecek bazı alternatif yöntemler ile de kontrol altına alınabilir. Tıbbi tedaviye destek olarak doğal tedavi yolları da baş dönmesi için uygulanabilir.

Baş Dönmesini Ne Geçirir

Su Tüketimi: Su vücutta birçok sorunu çözebilen mineraller bakımından zengin kaynaklı bir besin maddesidir. Vücutta yaşanan su kaybı ya da su eksikli baş dönmesine neden olan önemli etkenlerden biridir. Dolayısı bol su tüketerek baş dönmesi geçebilir.

Nefes Almak: Baş dönmesi kan dolaşımının hızlı olmasından kaynaklanabilir. Kan dolaşımını yavaşlatmak ve normal seviyeye çekmek için derin nefes almak en etkili yöntemlerden biridir. Düzenli nefes egzersizleri ile kan dolaşımı hızı normale dönerek, baş dönmesi geçirilebilir.

Zencefil Kür: Zencefil içeriğinde vücudu yatıştırıcı ve rahatlatıcı bileşen maddeler barındıran bir bitki türüdür. Uyuşturucu etkisi olan bazı ilaçların neden olduğu baş dönmesine karşı zencefilden yardım alınabilir. Yapılan araştırmalar zencefilin bu yönde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ham zencefil tüketmek zor olabileceğinden dolayı baş dönmesine karşı zencefil çayı hazırlanarak tüketilebilir. Zencefil kan dolaşımını arttırarak baş dönmesini geçirecek etkili bir çözümdür.

Baş Dönmesini Ne Geçirir

Kabak Çekirdeği Ve Badem: Baş dönmesi için etkili bir tedavi arayan kişiler için badem ve kabak çekirdeği tavsiye edilebilir. 10 adet badem, 4-5 tane kabak çekirdeği ve 3 yemek kaşığı buğday uygun bir kabın içine alınır ve üzerini hafif geçecek şekilde su eklenir. Karışım bir gün suyun içinde bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca karışım ezilerek lapa haline getirilir. Lapanın içine 1 çay kaşığı kadar karanfil eklenip karıştırılır. Karışım hamur kıvamında olmalıdır. Kıvama ulaşan karışım 2 su bardağı süte eklenir ve homojen bir şekilde karıştırılır. Karışımın tadı biraz acı olabileceğinden dolayı çok az miktarda bal ilave edilerek baş dönmesine karşı tüketilebilir.

Konsantrasyon: Baş dönmesi vücutta yaşanabilecek bazı denge sorunları nedeniyle oluşabilir. Beraberinde mide bulantısı, kusma ve halsizlik gibi şikayetler de yaşanabilir. Baş dönmesini kontrol altına alabilmek için hareket etmeyen objelere odaklanmak çözüm olabilir.

Limon: Baş dönmesine karşı yaygın bir şekilde tüketilen limon, uygulanabilecek etkili ve en basit yöntemdir. Limonun glikoz düzeyini arttırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımı nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi limon ile geçirilebilir. Bir su bardağı suyun içine yarım limon ve bir miktar bal ilave edilerek baş dönmesine karşı içilebilir.

Sarımsak: Sarımsak beslenme programına dahil edilerek tüketilebileceği gibi, çay şeklinde hazırlanarak da baş dönmesini geçirmek için kullanılabilir. Birkaç tane sarımsak ezilerek 1 su bardağı suyun içine atılır. Üzerine 3 adet karanfil eklenerek kısık ocakta kaynatılır. Kaynayan karışım ocaktan alınarak 5 dakika demlenir ve ılıdıktan sonra tüketilebilir.

Elma Sirkesi Ve Bal: Elma sirkesi ve bal karışımı kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı kürler arasında yer alır. 2 kahve kaşığı bal, 2 kahve kaşığı elma sirkesi ile karıştırılarak bir su bardağı suyun içine eklenir. Karışım baş dönmesi için günde 3 defa tüketilebilir.

]]>
Baş Dönmesi Bulantı https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-bulanti.html Wed, 05 Dec 2018 16:05:48 +0000 Baş Dönmesi  Bulantı, iç kulak iltihaplanması, gıda zehirlenmesi, yetersiz beslenme, panik atak ve farklı rahatsızlıklardan kaynaklanmış olabilir. Baş dönmesi genelde bulantı ve kusmayla birlikte görülür ve nedenleri ar Baş Dönmesi  Bulantı, iç kulak iltihaplanması, gıda zehirlenmesi, yetersiz beslenme, panik atak ve farklı rahatsızlıklardan kaynaklanmış olabilir. Baş dönmesi genelde bulantı ve kusmayla birlikte görülür ve nedenleri arasında ilk iç kulak problemi akla gelir. İç kulakta vücudun dengesini sağlayan bölümde yaşanan sorunlar buna sebep olur. Burada önemli olan bu baş dönmesi ve bulantının ne kadar sıklıkla görüldüğüdür. Sıklıkla görülüyorsa doktora başvurup bunun sebebinin öğrenilmesi sağlık açısından önemlidir. Baş dönmesi nedeniyle mide bulanır ve kusmaya neden olabilir. Sabah kahvaltısını atlayıp öğlene kadar aç kalmak ve bu arada aşırı kahve içmek de baş dönmesine sebep olur. Ayrıca tansiyon ve kan şekerini düşmesi de baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olur. Soğuk algınlığının sebep olduğu üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar kulak iltihaplanmasına sebep olur. Kişi bu durumda baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve çınlamayla karşı karşıya kalabilir. Hafif olan iltihaplanmalar geçicidir ve herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. İlerlemiş iltihaplanmalarda baş dönmesi ve mide bulantısının etkisini azaltmak için ilaç kullanılmalıdır.  

Baş Dönmesi Bulantı
İç kulak bölgesindeki sıvı vücudumuzun dengesinden sorumludur. Bu sıvıda sorun olursa denge bozulur ve baş dönmesi meydana gelir. Migren de baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olur. Migren ağrısı genelde kişinin uyku düzenini bozar, öğün atlamalarına sebep olur, kan basıncını düşürür. 
Panik atak yaşayan kişilerde, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes darlığı, aşırı terleme, titreme gibi belirtiler görülebilir. Beyin kanaması öncesinde, felç olmadan önce, beyin tümörü gibi ciddi rahatsızlıklar da hastalık belirtisi olarak baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. Baş dönmesi ve mide bulantısı bir çok hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden baş dönmesi ve mide bulantısına neden olan rahatsızlığın ortaya çıkarılıp gerekli tedavilerin yapılması önemlidir.  
]]>
Mide Bulantısı Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/mide-bulantisi-bas-donmesi.html Thu, 06 Dec 2018 12:47:58 +0000 Mide Bulantısı Baş Dönmesi; İç kulak iltihaplanmaların dan gıda zehirlenmesine, yeterli olmayan beslenmeden panik atağa kadar birden fazla rahatsızlık baş dönmesi ve bulantıya sebep olabilir. Baş dönmesi çoğunlukla bula Mide Bulantısı Baş Dönmesi; İç kulak iltihaplanmaların dan gıda zehirlenmesine, yeterli olmayan beslenmeden panik atağa kadar birden fazla rahatsızlık baş dönmesi ve bulantıya sebep olabilir. Baş dönmesi çoğunlukla bulantı ve kusma ile beraber gözükür ve sebepleri arasında ilk sırada iç kulakta, vücudun dengesini oluşturan kısımda yaşanan problemlerdir. Dikkat edilmesi gereken baş dönmesi ve bulantının hangi aralıkta meydana geldiği, normal aktivitelerin önüne geçip engellemediğidir. Eğer bu tip problemler yaşıyorsanız doğru bir teşhis için doktora gitmelisiniz.

Sık karşılaşılan problemler. Baş dönmesi, yarattığı his sebebiyle mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir. Sabah kahvaltısı yapmadan öğle yemeğine kadar beklemek, bu arada aşırı kahve içmekte başın dönmesine yol açabilir. Ayrıca tansiyon ve kan şekerinin düşmesi baş dönmesiyle birlikte baygınlık duygusu oluşturabilir. Tüm bunlara ek olarak orta kulakta yer alan ve başın hareketlerine göre şekil alarak dengeyi oluşturan sıvının bulunduğu çevrede meydana gelen enfeksiyonlar, sıvı birikmesi, ekstra basınç gibi normal dışı durumlarında ilk belirtisi baş dönmesi ve bulantıdır.

Labirintit, labirent ismi verilen iç kulakta tahriş ve şişlik ile beraber gözüken kulak iltihaplanmasıdır. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar bu çevrenin iltihaplanmasına sebep olabilir. Dengeyi oluşturan labirent iltihaplandığında normal çalışmasını sürdüremez ve baş dönmesi, bulantı, kusma, odaklama zorluğu, etkilenen kulakta işitme kaybı, kulak çınlaması gözükebilir. Hafif iltihaplanmalar geçicidir ve bir müdahaleye gerek kalmadan çoğunlukla kendiliğinden geçer. İlerlemiş olan iltihaplanmalar ve mide bulantısı gibi etkileri düşürmek için ilaç tedavisi uygulanabilir.

Mide Bulantısı Baş Dönmesi

Vertigo, iç kulakta yarım daire kanalları şeklinde isimlendirilen çevrede yer alan sıvı vücudumuzun dengesinden sorumludur. Buradan beyne aktarılan sinyaller ile vücudun hangi pozisyonda olduğu iletilir ve beyin dengeyi sağlamak için ne yapılması gerektiğine karar verir. Bu kanalları etkileyen problemler beyne doğru sinyallerin gitmesinin önüne geçer ve baş dönmesi ile beraber dengemiz kaybolur. İç kulakta bulunan bu sıvı travmalar yada daha önce geçirilen kulak iltihaplanmaların dan, basınç farklılıklarından etkilenebilir. Antibiyotikler, bir dizi testler ve fizyoterapi uygulamalarıyla tedavisi mümkündür.

Migren, migren baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olan bir nörolojik sendromdur. Migren atakları çoğunlukla insanın uyku düzenini bozar, öğün atlamasına sebep olur, kan basıncını düşürür. İnsan parlak ışığa, gün ışığına duyarlı bir duruma gelir, bazı gıdalar mide bulantısını yükseltir, sese duyarlılığı yükselir ve stres seviyesi artar. Merdiven çıkma gibi bazı basit fiziksel aktiviteler migren ataklarını başlatabilir. Ağrılar tipik bir şekilde göz etrafında görülmekle beraber sinüslerde, alında, çene ve boyunda meydana gelebilir.

Panik atak, baş dönmesi ve bulantı yalnızca fiziksel olarak değil duygu durum farklılıklarının bir neticesi olarak da meydana gelebilmektedir. Bu ruhsal sorunların başında ise panik atak gelir. Panik atak yaşayan bir insan mide bulantısı, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp atışının yükselmesi, yoğun bir şekilde terleme, titreme, soğuk terleme, mide krampları, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı, ağız kuruması ve üşüme gibi durumlar gösterebilir. Bu belirtiler atak başlangıcından 10 dakika önce başlar ve atağın ardından 30 dakika kadar sürebilir. Herhangi bir vakitte hatta dinlenirken bile meydana gelebilen panik ataklar terapi ve ilaç kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Hastaya stres oranını düşürecek meditasyon gibi rahatlama teknikleri önerilebilir. Ender Gözüken problemler ise, beyin kanaması olmadan önce, felç öncesi, beyin tümörü gibi bazı ciddi hastalıkların nedeni olarak da baş dönmesi ve bulantı oluşabilir.

]]>
Baş Dönmesi Dengesizlik https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-dengesizlik.html Thu, 06 Dec 2018 22:44:10 +0000 Baş dönmesi dengesizlik, birbirinden farklı kavramlardır. Genellikle vücuttaki farklı organların rahatsızlıklarında birlikte görülen belirtiler olarak kabul edilir. Baş dönmesi genellikle vertigo denilen rahatsızlıkta ortaya ç Baş dönmesi dengesizlik, birbirinden farklı kavramlardır. Genellikle vücuttaki farklı organların rahatsızlıklarında birlikte görülen belirtiler olarak kabul edilir. Baş dönmesi genellikle vertigo denilen rahatsızlıkta ortaya çıkabilir. Bu daha çok iç kulak rahatsızlıkları sonucunda yaşanır. Dizzines ise, ayağın altından yerin kayması, sarhoşmuş gibi hissetmek, dengesizlik gibi etkilere neden olur. Bunlar daha çok beyin hastalıkları sonucunda, hormonal sorunlarda, boyun rahatsızlıklarında görülebilir. Vertigo denilen baş dönmesi durumunda hastada bulantı ve kusma etkileri görülür.

Dengenin sağlanması vücutta çok sayıda organın etkisiyle gerçekleşir. Buna rağmen dengenin sağlanması hakkında hala bilinmeyenler bulunmaktadır. Beyin, omurilik, iç kulak, kaslar, eklemler gibi organlar dengenin sağlanmasında rol oynarlar. Organları etkileyen herhangi bir hastalık, kişide baş dönmesiyle birlikte organa ait başka belirtilerinde ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunun değerlendirmesi tıpta pek çok branşı ilgilendirebilir. Özellikle KBB, nöroloji, göz, fizik tedavi, dahiliye gibi bölümlerin uzmanlarına muayene olunmalıdır.

Baş dönmesi halsizlik durumunda hangi şikayetler olur

Hastaların her biri baş dönmesini farklı anlatmaktadır. Bazıları yer ayağımın altından kayıyor, bazıları her taraf dönüyor, ben bir tarafa kayıyorum, bazıları kafamın içi boşalıyor, gözlerimde kararma oluyor diye anlatırlar. Bunlara baş dönmesi tanısı konulabilir. Bu hastalarda sebebe bağlı olarak başka belirtilerde ortaya çıkabilir. Kulak hastalığı olursa kulak çınlaması, bulantı ve kusma, kulakta basınç, akıntı, gözlerdeki anormal hareketler hastaları etkileyebilir. Bu yakınmalar oldukça değişkendir. Bazen sadece baş dönmesi olabilir.

Baş Dönmesi Dengesizlik
Baş dönmesi dengesizlik yapan önemli hastalıklar

Kulağa bağlı sebepler: Baş dönmelerinin yaklaşık % 70 kadarına kulağa bağlı sebepler yol açar. Bunların arasında pozisyonel vertigo, meniere hastalığı, viral enfeksiyonlardan dolayı denge sinirinin etkilenmesine yol açan kulak hastalıkları, damar tıkanıklığı yüzünden iç kulağa giden kanın az olması gibi rahatsızlıklar bulunur.

Travmalar: Kafatasında oluşan ve iç kulağın zedelenmesine yol açan kırık sonucunda vertigo ile birlikte bulantı ve kusma meydana gelebilir. En küçük baş oynatma sonrasında baş dönmesi halsizlik etkisi ortaya çıkabilir. Bu sorunlar aylarca devam edebilir. Bazen iyileşse bile yıllar sonra da etkisini gösterebilir.

Enfeksiyonlar: Şiddetli geçirilen gribal enfeksiyonlar kulakları etkilediğinde, baş dönmesi halsizlik etkisi gösterebilir. Ciddi enfeksiyonlardan sonra beyin zarı iltihaplanırsa, bulantı ve kusmanın da olduğu baş dönmesi dengesizlik sorunu yaşanabilir.

Nörolojik hastalıklar: MS hastalığı, beyinde tümör, parkinson gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklar dengeyi bozduğundan, yakınmalar görülür.

Alerjik etkenler: Özellikle bahar döneminde alerjik yapıdaki kişilerde baş dönmesi atakları ortaya çıkabilir.

Servikal etkenler: Baş dönmesinin nedenleri arasında ileri derecedeki boyun fıtıkları da bulunmaktadır. Bunun dışındaki boyun rahatsızlıkları baş dönmesine yol açmaz.

Baş dönmesi halsizlik tanı ve tedavisi

Baş dönmesi halsizlik belirtisinin neden kaynaklandığı, hangi organın etkisinden ortaya çıktığı konusunda, tıbbi olarak bir ekip çalışması yapılarak tanı konulmalıdır. Ancak böyle neden tespit edilebilirse, hastaya uygun bir tedavi uygulanabilir. Baş dönmesi halsizlik etkisini azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Ancak bunlar hastalığın türüne göre farklılık gösterir. Bu sorunu olan kişilerin araç kullanması, tehlikeli işler yapması, dikkat gerektire]]> Baş Dönmesi Halsizlik https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-halsizlik.html Thu, 06 Dec 2018 23:49:29 +0000 Baş Dönmesi Halsizlik, gıda zehirlenmesi, yetersiz beslenme, panik atak rahatsızlığı ve iç kulak enfeksiyonu gibi hastalıklar baş dönmesi ile birlikte halsizliği de sebep olarak gösterilebilir. Baş dönmesi genellikl Baş Dönmesi Halsizlik, gıda zehirlenmesi, yetersiz beslenme, panik atak rahatsızlığı ve iç kulak enfeksiyonu gibi hastalıklar baş dönmesi ile birlikte halsizliği de sebep olarak gösterilebilir. Baş dönmesi genellikle mide bulantısı ile beraberinde kusma şeklinde yaşanabilir. Baş dönmesinin oldukça önemli sebeplerinden biri de iç kulakta yer alan  ve vücudun dengelenmesine yardımcı olan bölümde meydana gelen sorundur. Burada dikkat edilmesi önemli olan baş dönmesiyle birlikte yaşanan halsizliğin hangi sıklıkla geldiğidir. Baş dönmesiyle  birlikte oluşan halsizlik eğer kişinin günlük aktivitelerini yapamayacak şekilde yaşanıyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Baş Dönmesi Halsizlik Nedenleri

Baş dönmesi kişilerde vücutta yaratmış olduğu olumsuz etkiler sebebi sonrasında mide bulantısı, kusma ve halsizliğe neden olabilir. Özellikle sabah kahvaltısı yapmadan bekleyerek öğle yemeği yemek ve  öğle yemeğine kadar geçen zamanda aşırı çay ve kahve içmek baş dönmesine neden olarak gösterilebilir. Ayrıca kan şekeri ve tansiyonun düşmesi de aynı şekilde baş dönmesi ile birlikte bayılma durumuna gelmesi yani halsizliğe sebep olabilir. Tamamen bunların dışında orta kulakta bulunan ve kişinin baş hareketlerine şekillenerek dengeyi sağlayan sıvının bulunduğu kısımda oluşan fonksiyon, meydana gelen sıvı toplanması ve basınç gibi hallerde de baş dönmesi oluşabilir.

Migren: Baş dönmesine neden olan ve sıklıkla yaşanan önemli bir hastalıktır. Kişilerde migren özellikle uyku bozukluklarına yol açarak yeme problemi oluşturabilir. Hasta migrenin vermiş olduğu aşırı ağrı nedeni ile öğünleri geçiştirmesi sonrasında kan basıncı dengesini kaybederek düşer. Bu durumda baş dönmesinin yanı sıra halsizliğe yol açar. Migren ağrısı genellikle sinüslerde ve göz çevresinde meydana gelerek çene ve enseye doğru yayılabilir.

Baş Dönmesi Halsizlik

Panik Atak: Baş dönmesi ile yaşanan halsizlik sadece fiziksel olarak meydana gelebilen bir problem değildir. psikolojik nedenler sonrasında yaşanan gerilim ise mide bulantısının yanı sıra halsizliğe de neden olabilir. Psikolojik rahatsızlıkların ilk sırasında panik atak bulunmaktadır. Panik atak rahatsızlığı  yaşanan kişilerde, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı, ağız kuruması, terleme, göğüs ağrısı, halsizlik, üşüme ve kalp atışlarında artmalar gibi belirtilere rastlanabilir. Yukarıda sıralamış olduğumuz belirtiler yaklaşık olarak ataktan 5-10 dakika kadar önce başlayarak 25-30 dakika kadar devam edebilir.

Aslında halsizlik ve baş dönmesinin oldukça fazla sebebi olabilir. Bu sebeple halsizlik ve baş dönmesi sorunu yaşayan hastaların hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gereklidir. Hekim tarafından halsizlik ve baş dönmesinin sebepleri detaylı olarak incelenerek, gerekli görülen tahlilleri yapıldıktan sonra sebebe yönelik uygun tedavi uygulanarak problem kontrol altına alınabilir. Genel olarak baş dönmesi için ilaç tedavisinden başlayarak cerrahi operasyona varıncaya kadar bir çok farklı şekillerde tedavi olanağı bulunan bir hastalıktır.

]]>
Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi.html Fri, 07 Dec 2018 16:50:30 +0000 Baş Dönmesi, Baş dönmesi günlük hayatta hemen hemen herkesin tecrübe ettiği ve sık sık dile getirilen şikeyetlerden biridir. Biraz başım dönüyor; cümlesi kimse de büyük bir şaşkınlığa sebep olamaz. Genellikle bu durum, Baş Dönmesi, Baş dönmesi günlük hayatta hemen hemen herkesin tecrübe ettiği ve sık sık dile getirilen şikeyetlerden biridir. Biraz başım dönüyor; cümlesi kimse de büyük bir şaşkınlığa sebep olamaz. Genellikle bu durum, açlığa, üzüntüye ya da yorğunluğa bağlıdır. Bazı baş dönmeleri ise denge bozukluğuna bağlıdır. Hareket ederken denğemezi sağlayabilmek için çok sayıda vücut sisteminin birlikte uyum içinde çalışması gerekmektedir. Bu da çok sayıda sistemi etkiliyebilen çeşitli hastalıkların sonucunda baş dönmesi ve dengesizlik ortaya çıkabilir. Baş dönmesi, kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çikabilir. Hastalığın nedeni belirlendikten sonra kişi hastalığına göre tedavi edilir.
 
Baş Dönmesi ve Dengesizlik Yapan Belli Başlı hastalıklar:

Travmalar;  Kafa tasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasın da aşırı kısıtlayıcı bir vertigo ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir. Hasta başını en ufak bir şekilde oynatsa bile belirgin bir baş dönmesi atağı geçirebilir. Bu durumun düzelmesi haftalar, hatta aylar sürebilir. Bu olayda, yıllar sonra dahi özellikle pozisyon değişiklerin de oluşan birkaç saniyelik şiddetli baş dönmesi kalabilir.
 
Kulağa bağlı nedenler: gerçek baş dönmelerinin çok büyük bir kısmından sorunlu olan organımızdır. Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sık rastlanan nedendir. Hemen hemen bütün hastalarda, başın hareketleri ile artan baş dönmesi yakınması olur. Tanısı iç kulaktaki yarım daire kanalının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılarak konulur. Tedavisi, yarım daire kanalının içinde yer değiştirmiş olan kristallerin tekrar yerine oturmasına dayalı özel manevralardır. Meniere hastalığı; işitme kaybı, kulak çınlaması, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları ile ilgilidir. İç kulaktaki sıvıların dengesizliği ile de kaynaklıdır. İleri derecede damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumun da, bazen de hiç bir nedene bağlı olmamaksızın iç kulaktaki zarların yırtılmasına bağlı olarak baş dönmesi olabilir.
 Baş Dönmesi
Enfeksiyon: Özellikle şiddetli gribal enfeksiyonlar sonrası kulak kaynaklı baş dönmeleri meydana gelebilir. Daha ciddi enfeksiyonlarda, beyin zarının iltihaplanmasına neden olan durumlarda bulantı kusma ile giden dengesizlik durumları oluşabilir.
 
iç kulak sorunları: Görünürde anlaşılır bir neden yoksa, vertigo iç kulakla ilgili bir sorundan dolayı kaynaklanıyor olabilir. İç kulak, vücudun yönünü ve pozisyonunu belirlemesinden sorumludur ve sorumluluğu yerine getirmek üzere beyne sinyaller gönderir. Beyne gelen sinyallerde, iç kulaktan kaynaklı bir sorun olduğun da baş dönmesi şikayeti ortaya çıkar.
 
Labirentit: Bazı virüsler iç kulağın labirent adı verilen kısım da tahriş ve iltihap oluşturması sonucu ortaya labirentit rahatsızlığı çıkabilir ve bu rahatsızlık da yine, baş dönmesi nedenlerinden biridir. Labirentit genellikle kulak ya da üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanır. Sigara içmek, alerji, stres, alkol ve bazı ilaçlar da hastalığa yakalanma riskini arttırır. Labirentit belirtileri arasında baş dönmesiyle birlikte şiddetli kulak ağrısı ve yüksek ateş görülebilir.
 
Migren: Başın ön tarafında ya da tek bir yanında zonklama şeklinde, güçlü bir ağrı olan migren, kişilerin günlük rutinlerini aksatacak zorlu bir baş ağrısıdır. Migren sırasında şiddetli baş ağrı dışında bulantı, ışığa kaeşı hassasiyet ve baş dönmesi gibi başka belirtilerde ortaya çıkabilir. 

İlaçlar: Vücudunuzdaki başka bir rahatsızlığı gidermek üzere aldığınız ilaçların yan etkileri arasında baş dönmesi olabilir. Düzenli olarak veya belli bir süre kullanmanız gereken ilaçların şiddetli baş dönmesine neden olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla görüşe]]> Sürekli Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/surekli-bas-donmesi.html Sat, 08 Dec 2018 12:23:22 +0000 Sürekli baş dönmesi insanın yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Psikolojik olarak da sinirleri bozar, mutsuzluk, sinir ve  stres yapar. Sürekli baş dönmesi mutsuz bir yaşamı da beraberinde getirir. Bu ba Sürekli baş dönmesi insanın yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Psikolojik olarak da sinirleri bozar, mutsuzluk, sinir ve  stres yapar.

Sürekli baş dönmesi mutsuz bir yaşamı da beraberinde getirir. Bu baş dönmeleri kişiyi, hemen hiçbir konuda istek duymayan  bir insan haline dönüştürür. Ani hareketlerde ya da  bir anda durup dururken başı dönen kişilerde, bu durum gayet olağandır. Zira sürekli yaşanan baş dönmeleri,  yaşam kalitesini normalin çok çok daha altına düşürmüştür.

Sürekli Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir

Sürekli baş dönmesi yaşayan bireylerin, baş dönmesi altında yatan sebepleri araştırarak öğrenmesi ve buna uygun bir tedavi yolu benimsemesi gereklidir. Baş dönmesi sebepler arasında; kansızlık, orta kulak iltihabı, gebelik, açlık, yorgunluk, tümör, sinüzit gibi rahatsızlıklar gelmektedir. Yine bunların dışındaki farklı sebeplerden ötürü de baş dönmesi yaşanabilir.

Sürekli Baş Dönmesi

Baş dönmesi ciddi bir vakadır ve altında mutlaka başka sebepler yatar. Bu nedenle, bir başka hastalığın habercisi sayılabilecek, sürekli baş dönmesi, hafife alınmamalı ve ihmal edilmemelidir. Baş dönmesi yaşayan hastalar, kan testi yaptırarak,  dahiliye uzmanı  ve KBB uzmanına görünerek bu konu hakkında uzmanından, geniş ve net bilgiler alabilirler.

Sürekli baş dönmesi altında yatan neden öğrenildikten sonra, gerek doktorun verdiği ilaçları gerektirdiği şekilde ve yarım bırakmadan kullanarak,  gerekse yenilip içilen besinlere dikkat edilerek, uzun süreli ve tam anlamıyla iyileşme sağlamak amaçlanmalıdır. İyileşme sağlandıktan sonra bu yaşam kalitesini korumak için zararlı alışkanlıklardan kaçınmak gereklidir. Ayrıca kendiniz ve sevdikleriniz için doğru beslenmeyi  alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.

]]>
Baş Dönmesi Göz Kararması https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-goz-kararmasi.html Sun, 09 Dec 2018 06:38:48 +0000 Baş Dönmesi Göz Kararması, Besin zehirlenmesi, stres yapma, aç kalma, sıcak ortam, ishal olma, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikesi bulunmayan sebeplerle herkes yaşamında birkaç defa olamak üzere göz kararmasından şikayet etm Baş Dönmesi Göz Kararması, Besin zehirlenmesi, stres yapma, aç kalma, sıcak ortam, ishal olma, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikesi bulunmayan sebeplerle herkes yaşamında birkaç defa olamak üzere göz kararmasından şikayet etmiş olabilir. Göz kararması çoğu kez önemli bir hastalık habercisi olmayabilir fakat devamlı oluşmaya başladığında mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Göz kararması tek başına bir rahatsızlığı tespit etmek için yeterli olmadığından uzaktan yardım almaya yada kendi kendinize sebebini bulmaya  çalışmak netice vermeyecektir.

Göz kararması haricinde insanda başka ne gibi belirtiler gözüküyor doktorca değerlendirilmelidir. Göz kararmasının altında yatan nedenin belirlenmesi için bulunan şikayetlerin hepsi birden önemlidir ve beraber ele alınır. Göz kararmasına mide bulantısı, halsizlik, çarpıntı, baş ağrısı baş dönmesi ,baş ağrısı gibi rahatsızlıklar aynı anda oluşabilir. Göz kararması çoğu kez bu sebeplerden biri yada birkaçı ile beraber ve iki gözde birden oluşur.

Göz kararmasının neden olduğuna dair bir fikriniz bulunmuyorsa,  yukarıda belirttiğimiz gibi hastanın hikayesi dinlenmeden bir neticeye varmak mümkün olamayacağı için tekrarlayan bir göz kararması durumunda ilk önce bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına gidilmesi tavsiye edilir. İç hastalıkları uzmanı da gerekli gördüğü zaman başka bir bölüme örneğin göz hastalıkları, kulak burun boğaz yada nöroloji gibi değişik bir bölüm uzmanına hastayı yönlendirebilir.

Göz kararmasına en fazla tansiyondaki oynamalar neden olur. Oluşan yoğun bir stres veya uzun saatler aç kalmanız tansiyonunuzu etkilemiş olabilir. Fakat göz kararması yalnızca tansiyon yüzünden meydana gelmez. Bu şikayete yol açan başlıca nedenleri ise, tansiyonun yükselmesi. Tansiyonun alçalması. Şekerin artması. Şekerin alçalması. Kansızlık. Tiroit sorunları. Gözde oluşan sorunlar. Su kaybı. Boyun damarlarında oluşan daralmalar. Kullanılan bazı ilaçlar.

Baş Dönmesi Göz Kararması

Göz kararmasının birçok kere tek başına değil de değişik şikayetlerle birlikte meydana geldiğinden bahsettik. Genel olarak göz kararmasına eşlik eden öbür belirtileri ve bu belirtilerin sebepleri ise, Ayağa kalkınca göz kararması. Oturduğunuz yerden ayağa kalktığınız zaman gözleriniz kararıyor ve buna eşlik eden baş dönmesi gibi başka problemler de oluşuyorsa bu duruma tıpta ortostatik hipotansiyon ismi verilir. Ortostatik hipotansiyon da insan ayağa kalktığı zaman tansiyonu birden düşer. 

Beyne gerektiği oranda kan gitmediği ve göz kararmasıyla beraber baş dönmesi, rengin solması, çarpıntı, bayılacak gibi hissetme başka belirtiler de gözükebilir. Ayağa kalkınca tansiyonun neden aniden düştüğü bilinirse, özellikle yaşlı hastalarda tehlikeli olabilecek bu durumun önüne geçilebilir. Ortostatik hipotansiyon ilaç kullanımı, vücudun su kaybetmesi veya kansızlık gibi basit sebeplerle meydana gelebileceği gibi bazen de diyabet, kalp veya beyin hastalıklarının habercisi olabilir.

Tedavisi için eğer muayene neticesinde tansiyonun bu biçimde oynamasına sebep olan bir rahatsızlık oluşmuşsa, bu yönde bir tedaviye başlanır. Hastalar ayrıca ayağa kalkarken yavaş bir şekilde hareket etmeli, bol su tüketmeli, ayakta çok hareketsiz durmamalı  kısaca tansiyon düşüklüğüne sebep olabilecek olayları bilerek bunlardan kaçınmalıdır. Göz kararmasına baş dönmesi eşlik ediyorsa, göz kararmasıyla birlikte baş dönmesi şikayeti de oluşuyorsa bazı sebeplerden şüphelenilebilir. 

Ciddi bir rahatsızlıktan şüphelenmek için ayda yılda bir meydana gelen bir göz kararması ve baş dönmesi şikayeti yeterli olmamaktadır. Göz kararması ve baş dönmesinin yoğun olması, hastanın öbür şikayetleri, yaşı, kullandığı ilaçlar gibi pek fazla faktörü göz önünde bulundurmak  gerekir. Baş dönmesiyle beraber görülen göz kararmasına sebep olabilecek yaygın nedenleri bulabilirsiniz. Tansiyon yadsa şeker değerlerinde değişmeler. Migren rahatsızlığı. Vertigo. Gerilim şeklinde oluşan b]]> Rüyada Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/ruyada-bas-donmesi.html Sun, 09 Dec 2018 06:58:59 +0000 Rüyada baş dönmesi, görmek rüya sahibi için pek hayırlı kabul edilmez. Bu rüya kişinin yaşamındaki kötü gelişmelere delalet eder. Bu rüyayı görenlerin aşk yaşamındaki olumsuz gelişmelere hazırlıklı olmalıdır. Sevdikl Rüyada baş dönmesi, görmek rüya sahibi için pek hayırlı kabul edilmez. Bu rüya kişinin yaşamındaki kötü gelişmelere delalet eder. Bu rüyayı görenlerin aşk yaşamındaki olumsuz gelişmelere hazırlıklı olmalıdır. Sevdikleri kişiler tarafından zor duruma düşmeye, bu nedenle mutsuz olmaya tabir edilir. Evli kişilerinde eşleriyle tartışma yaşamasıyla, arada ayrılık rüzgarları esmesine işaret eder. Bekar kişilerde birlikte olacakları kişiler tarafından hayal kırıklığına uğratılacaktır. Baş dönmesi rüyaları genel olarak zarara uğrama, zor durumda kalma, etrafındaki kişilerce hayal kırıklığına uğrama şeklinde yorumlanır.


Rüyada başı dönüp düşmek ise, rüyayı gören kişinin bekar olması halinde namuslarına laf getirecek bir aşk sayesinde büyük bir sıkıntı içine gireceğine, karşıdaki kişiden şiddet görmesine, ruhsal olarak sıkıntıya düşmesine işaret eder. Evli olanlar içinde eşleriyle boşanma aşamasına geleceklerine tabir edilir. Bu rüyayı gören erkek olursa, eşini aldatmasına ya da evli biriyle yaşadığı bir ilişki nedeniyle uğrayacağı zarara tabir edilir. Bu rüyayı görenler sevdiği kişilerce yaşamlarında zor duruma düşürülür. Bu nedenle gereken önlemlerin alınması en doğrusudur.

Rüyada Baş Dönmesi
Rüyada baş dönmesiyle bayılmak ise, rüya sahibinin ciddi bir kaza atlatacağına işaret eder. Bu rüya kişinin kötü bir olayla karşılaşacağına, kötü bir haber alacağına ve bunların sonucunda yapacakları da hatalı olacağından, zor durumda kalacağına delalet eder. Bu yüzden rüyayı gören kişinin bu uyarıyı dikkate alması gerekir.

Rüyada baş dönmesi genel olarak, kişinin uyarılmasını sağlar. Yaşamına yön vermesine, olumsuzluklardan kaçınması gerektiğine işaret eder. Sıkıntıları atlatması için, önlemlerini alması gerekir. Zarara uğramadan, risk almadan bunlardan kurtulmaları mümkün olabilir.
]]>
Boyun Düzleşmesi Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/boyun-duzlesmesi-bas-donmesi.html Mon, 10 Dec 2018 01:34:37 +0000 Boyun Düzleşmesi Baş Dönmesi; şekli C’ ye benzeyen omurga’ nın aşırı yüklenme, stres  gibi nedenlerden dolayı omurganın düz şeklini alması olayına boyun düzleşmesi denmektedir.  Vücudumuzdaki  omurgaların belli bir dur Boyun Düzleşmesi Baş Dönmesi; şekli C’ ye benzeyen omurga’ nın aşırı yüklenme, stres  gibi nedenlerden dolayı omurganın düz şeklini alması olayına boyun düzleşmesi denmektedir.  Vücudumuzdaki  omurgaların belli bir duruşu ve şekli bulunmaktadır, bu duruş ve şekil zaman ile belirli nedenlerden dolayı farklılaşarak bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalık  yorgunluğun,stres’in ve aşırı düşünmenin neden olduğu bir hastalık türüdür. Boyun  ve bel bölgemizdeki içe doğru gerçekleşen kavis, bu anatomik doğal duruşun temelinde vardır. Bu doğal duruşu sağlayan ise yumuşak ve özel disklerimizdir. Bu disklerin kayması ya da belli sebeplerden dolayı şeklini kaybetmesi boyun düzleşme sine neden olmaktadır. Boyun düzleşme sinin belirtileri arasında kronikleşmiş ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yer almaktadır. Boyuna alınan darbeler de bu hastalığın başlangıcı için uygun ortamı sağlamaktadır. Uzun süreli olarak  öne doğru eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak, yüksek ve sert yastıklar da uyumak, koltuk ve kanepe gibi rahatsız yerlerde başa uygun pozisyon almadan yaslanmak gibi birçok etken düzleşme nin oluşması için uygun ortamı oluşturmaktadır. 

Boyun Düzleşmesi Baş Dönmesi
Boyun Düzleşmesi Baş Dönmesi; boyun düzleşmesinde beyine giden dört damardan ikisi olan vertebral arterler gerilerek beyine yeterince kan gitmesini engellerler. Kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık, gibi belirtiler görülmektedir. Tedavi edilmez ise daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecelerde alınganlık, isteksizlik oluşabilmektedir. Boyun düzleşmesinde beyne yeteri kadar kan gitmediği zamanlarda kişi de baş dönmesi ve dengesizlik görülebilmektedir. Tanısı boynun yandan çekilen röntgeni ile konabileceği gibi, boyun MR ile teşhis konmaktadır. Tedavi edilmediği zaman şikayetler daha şiddetle ne bilecek bir hastalık olan boyun düzleşmesi tedavisi ağrıların giderilmesine yönelik kas gevşeticiler kullanılarak, Fizik tedavi ile, doktorun vereceği egzersizlerin düzenli yapılmasıyla yaklaşık olarak üç hafta içerisinde düzelebilecek bir rahatsızlıktır.
]]>
Baş Dönmesi Hissi https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-hissi.html Mon, 10 Dec 2018 08:49:25 +0000 Baş Dönmesi Hissi, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması şekli Baş Dönmesi Hissi, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması şeklinde de olabilmektedir. Gözün kararması, halsizlik, kendini veya başını boşlukta gibi hissetme durumları zaman zaman kişiler tarafından baş dönmesi olarak ifade edilebilmektedir. Ancak bunlar baş dönmesi değildir. Bu gibi durumlara kan şekeri yüksekliği kadar düşüklüğü, kalp ritm bozuklukları gibi dahili sorunlar yanında aşırı stres, yorgunluk da neden olabilmektedir. Baş dönmesinden yakınan bir kişinin şikayetinin gerçekten  baş dönmesi olup olmadığını anlamak gerekmektedir. İç kulak gerçek baş dönmelerinin  büyük bir kısmından sorumlu olan organımızdır. Kulaktan kaynaklı baş dönmesi rahatsızlıkları arasında, pozisyona bağlı baş dönmesi, meniere hastalığı, denge siniri iltihabı, denge siniri tümörü yer almaktadır. Yüksek tansiyon beyindeki  damarları etkileyerek baş dönmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kan ve idrar tahlillerinin ihmal edilmemesi önerilmektedir. Diyabet, kolesterol ve kan değerlerinin yüksekliği baş dönmesine neden olabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Beyin fonksiyonlarının iyi değerlendirilmesi, bulantı, kusma, baş dönmesi ve denge bozukluğu durumunda MR istenip beyinde tümör olup olmadığına bakılması ya da damarlarda tıkanıklık veya kanama bulunup bulunmadığına bakılması gerekmektedir
.Baş Dönmesi Hissi
Baş Dönmesi Hissi; olan kişilerde bazı durumlarda altta yatan herhangi bir fiziki sebep bulunamamaktadır. Altta yatan herhangi bir hastalık olmadığı zamanlarda ilk akla gelen kişinin psikolojik olarak durumunun incelenmesidir. Çünkü baş dönmesi hissi ile doktora başvuranların % 19' luk gibi bir kesimin de altta psikolojik sebepler baş göstermektedir.  Yapılan çalışmalar baş ağrısının en çok panik atak ve kaygı bozukluğu olanlar ile çekingen ve bazı  kişilik bozukluğuna sahip insanlarda görüldüğünü gözler önüne sermektedir. Kaygı ve endişe gibi durumlarda baş dönmesi artış göstermektedir. Ayrıca kadınlar da erkeklere oran ile daha fazla  baş dönmesi gözlenmektedir. Alkol ve sigaranın ise bu sorun üzerinde artırıcı rol oynadığı uzmanlarca belirtilmektedir.
]]>
Baş Dönmesi Sebepleri https://www.basdonmesi.gen.tr/bas-donmesi-sebepleri.html Mon, 10 Dec 2018 15:46:23 +0000 Baş Dönmesi Sebepleri, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması Baş Dönmesi Sebepleri, kişinin hareket etmemesine rağmen hareket algılaması durumudur. Bu kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olabileceği gibi etrafındaki  nesnelerin dönmesi, sallanma veya yerin ayağının altından kayması şeklinde de olabilmektedir. Gözün kararması, halsizlik, kendini veya başını boşlukta gibi hissetme durumları zaman zaman kişiler tarafından baş dönmesi olarak ifade edilebilmektedir. Ancak bunlar baş dönmesi değildir. Bu gibi durumlara kan şekeri yüksekliği kadar düşüklüğü, kalp ritm bozuklukları gibi dahili sorunlar yanında aşırı stres, yorgunluk da neden olabilmektedir. Baş dönmesinden yakınan bir kişinin şikayetinin gerçekten  baş dönmesi olup olmadığını anlamak gerekmektedir. Bu şikayetleri olan bir hastanın mutlaka sistemli bir şekilde bir doktor gözetiminde olması ve gerekli tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. Bu da ekip çalışması gerektiren bir durumdur. Burada çalışacak uzmanlar kbb, nöroloji, kardiyoloji, psikiyatri gibi dallardır. Çoğu zaman hastalığın bir çok organı tutan farklı bir boyutu da olabilmektedir. Tanı için yapılacak tetkikler de önemli yer tutmaktadır.

Baş Dönmesi Sebepleri
Baş Dönmesi Sebepleri; kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi olduğundan dolayı, neden belirlendikten sonra  tedavi sağlanmalıdır. Bu sebepler arasında;
 • Kulağa bağlı nedenler; Gerçek baş dönmelerinin  büyük bir kısmını içine alan  bir sorundur. Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sık rastlanan nedenler arasındadır. Hemen hemen bütün hastalarda, başın hareketleri ile artan baş dönmesi yakınması mevcuttur. Teşhisi, iç kulakta bulunan  yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılarak konula bilinir. Tedavisi, bu kanalların içerisinde yer değiştirmiş olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasına dayalı özel hareketlerdir. Meniere hastalığı ise işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi ile kendini göstermektedir. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Travmalar: Sıklıkla başa alınan sert darbeler ile, kafatası nda meydana gelen, iç kulağı da zedeleyecek bir kırık sonrasında baş dönmesi ile beraber bulantı ve kusma oluşabilmektedir. Bazen kafa travması sonrası, herhangi bir kafatası kırığı olmadan dahi iç kulak yapılarında sarsıntı ya da iç kulak kristallerinde yer değiştirmeye bağlı olarak baş dönmesi oluşabilmektedir
 • Nörolojik hastalıklar: Beyin, beyincik gibi organlarımızdan oluşan merkezi sinir sisteminde meydana gelen  kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı olarak oluşan beslenme bozukluklarında, multipl sklerozda, sifilizde, çeşitli beyin tümörlerinde, parkinson hastalığında, migren gibi hastalıklar da baş dönmesine neden olabilecek hastalıklardır. 
 • Dahili hastalıklar: Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalıkları, geçmişte geçirilmiş kalp krizi, diyabet, tiroit bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, duruşa bağlı düşük tansiyon, ileri kalp ritm bozuklukları, ani ve şiddetli su kayıpları sayılmaktadır.
 • Psikolojik denge bozuklukları: Panik atak, anksiyete, stres, depresyon dur.
]]>
Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/ayaga-kalkinca-bas-donmesi.html Tue, 11 Dec 2018 05:40:54 +0000 Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi, problemi gündelik hayatta çok fazla karşılaşılan bir problemdir. Özellikle uzun süreyle oturmadan sonra aniden ayağa kalkma veya yatarken birden ayağa kalkıp hareket etme sırasında çok fazla görü Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi, problemi gündelik hayatta çok fazla karşılaşılan bir problemdir. Özellikle uzun süreyle oturmadan sonra aniden ayağa kalkma veya yatarken birden ayağa kalkıp hareket etme sırasında çok fazla görülür. Ayağa kalkınca baş dönmesi, göz kararmasıyla birlikte beliriyorsa sıkıntı arz etmektedir. Baş dönmesi sürekli olarak görülen bir durumdur ve hiçbir hareket olmadığı zaman dahi hareket hissinin algılanmasına sebep olur. Başı dönen bir kişi bu semptomu dönme, yerin ayaklarının altından kayması yada havada asılı kalma duygusu olarak tanımlar. Bu belirti bazen çok rahatsız edici bir durum olabilir. Örneğin genel olarak yürüme ve ayakta durmada zorlanmalara neden olmaktadır. Bazı kişilerde kusma ve mide bulantısına sebep olur. Ayağa kalkınca baş dönmesinde oluşan probleme bağlı olarak baş dönmelerinde uygun tedavi sayesinde rahatlama sağlanır. Ayağa kalkınca baş dönmesi rahatsızlığı belirmesi kişide sanki bayılacakmış hissinin duyulmasına sebep olur. Ayağa kalkınca baş dönmesinin en bilindik nedeni tansiyon düşüklüğüdür. Tansiyonda oluşan dalgalanmalar, ayağa kalkınca baş dönmesine neden olmaktadır. Tansiyon haricinde beyin bölgesine kan gitmemesi de, göz kararmasının ve baş dönmesinin bilinen nedenlerinden biridir. Ayağa kalkınca baş dönmesi rahatsızlığı her zaman çok ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı olmayabilir. Uzun süreli uykusuzluk ve yorgunluk durumlarında ayağa kalınca baş dönmesi problemi çok sık görülmektedir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak ayağa kalkınca baş dönmesi rahatsızlığı kısa sürelidir ve genel olarak kendiliğinden geçer. Rahatsızlığın nedeninin tam olarak saptanabilmesi amacıyla ne kadar süre zarfında baş dönmesinin yaşandığı gibi bulgular saptanmalıdır. Bunun yanı sıra bu rahatsızlıkların akabinde mide bulantısı, kusma belirtisi, iştahsızlık gibi belirtilerin görülüp görülmediği de rahatsızlığın teşhisi için oldukça önemlidir.

Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi
Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir

Tansiyon Düşmesi Yada Yükselmesi

Yetersiz beslenme veya kalp damar hastalıklarından kaynaklı olarak kişide tansiyon yükselmesi ve düşmesi gibi durumlar görülmektedir. Tansiyon değerlerinin yükselmesi veya düşmesi kişide ayağa kalkınca baş dönmesi belirtisine neden olmaktadır. Bundan dolayı ayağa kalkınca baş dönmesi yaşayan kişinin bayılacakmış hissine kapılmasına sebebiyet verir.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalarında ayağa kalkınca baş dönmesi ve göz kararması rahatsızlıkları çok fazla görülmektedir. Şeker oranın yükselmesi veya düşmesi durumunda ayağa kalkınca baş dönmesi görülmektedir.

Kansızlık Problemi

Demir eksikliği sonucunda görülen kansızlık problemi, kişilerde ayağa kalkınca baş dönmesine neden olmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme sonucunda, yeterli demir ihtiyacı karşılanmalı ve kesinlikle doktora başvurmak gerekmektedir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

İlaç tedavisi uygulanan kişilerde, kullanılan ilaçların yan etkisinden ötürü ayağa kalkınca baş dönmesi görülebilir. Kalp ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar ve psikiyatri ilaçlarının yan etkisi olarak ayağa kalkınca baş dönmesi ve göz kararması rahatsızlığı görülmektedir. Bu rahatsızlıktan kaynaklı doktora başvurulduğu zaman kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Ayağa kalkınca baş dönmesi çoğu zaman önemli bir rahatsızlık habercisi olmayabilir fakat süreklilik göstermeye başladığında mutlaka bir hekime görünmek gerekmektedir. Ayağa kalkınca baş dönmesi, tek başına bir rahatsızlığı tespit etmek amacıyla yeterli olmadığından dolayı uzaktan yardım almaya yada kendi kendinize nedenini bulmaya  çalışmak sonuç oluşturmamaktadır. Ayağa kalkınca baş dönmesi haricinde kişide başka ne gibi belirtiler görülüyor doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayağa kalkınca baş dönmesinin altında yatan sebebin sapta]]> Devamlı Baş Dönmesi https://www.basdonmesi.gen.tr/devamli-bas-donmesi.html Tue, 11 Dec 2018 18:29:02 +0000 Devamlı baş dönmesi, baş dönmesi bir hareket yanılsaması rahatsızlığıdır. Hasta kişi olmayan hareketleri hissetmekte ve çevresinin hareket ettiğini düşünmektedir. Baş dönmesi oldukça sık karşılaşılan sağlık probleml Devamlı baş dönmesi, baş dönmesi bir hareket yanılsaması rahatsızlığıdır. Hasta kişi olmayan hareketleri hissetmekte ve çevresinin hareket ettiğini düşünmektedir. Baş dönmesi oldukça sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. İleri yaşlarda bu sıkıntılar daha da artmaktadır. Hareket ettiğimiz Zaman vücudumuzda bir çok sistem aynı anda çalışır bu da baş dönmesinin çeşitli sebepleri olabileceğini gösterir. Kişinin kendisini ve baş dönmesi şikayetini doğru bir şekilde anlatması ve iyi bir muayene sonucu doğru tanı konulur ve tedaviye başlanabilir. Baş dönmesi için sistematik bir muayene gereklidir bunun içinde kulak burun boğaz kardiyoloji nöroloji uzmanlarına tek tek muayene olmak gerekir. Baş dönmesi aslında bir hastalık değildir diğer hastalıkların sebep olduğu bir durumdur. Bu nedenle asıl amaç baş dönmesinin hangi nedenden kaynaklandığını bulmak ve ona göre uygun tedaviye başlamaktır. Baş dönmesine neden olan bir çok hastalık vardır bunlara bakacak olursak, 


Baş dönmesine sebep olan hastalıklar

Kulağa bağlı nedenler, kulak da meydana gelen rahatsızlıklar baş dönmesinin ciddi sebeplerindendir. Baş hareketleri ile birlikte baş dönmesinin arttığı durumlarda görülür. Tanısı konulurken iç kulaktaki yarım daire kanallarının bazı manevralara verdiği yanıtlara göre konulur. İç kuşağa az kan gitme durumu iç kulak zarı yırtılması durumu baş dönmesine sebep olur. 

Travmalar, başa alınan sert darbeler, kafa tası zedelenmeleri baş dönmesine sebep olabilir. Kafa tası travması sonrası herhangi bir kafa tası kırığı olmadığı halde iç kulak kristalleri yer değiştirmiş olabilir bu da aradan uzun zaman geçse de baş dönmesine sebep olabilir. 

Devamlı Baş Dönmesi
Nörolojik hastalıklar, beyin ve beyincikte oluşan sinir sistemindeki oluşan kanama ve kan damarlarında tıkanıklık beslenme bozuklukları çeşitli beyin tümörleri migren baş dönmesine sebep olur. 

Dahili hastalıklar, kalp yetmezliği kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diabet, tiroit bezi hastalıkları kansızlık kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon kalp ritmi bozuklukları ve ani ve aşırı su kaybı.

Psikolojik denge bozuklukları, panik atak stres depresyon baş dönmesine sebep olur. 

Baş dönmesi tedavisi, baş dönmesi tedavisi nedene yönelik yapılır. Hangi nedende kaynaklandığı anlaşılınca o neden tedavi edilirse baş dönmesi de kısa zaman da geçer. Öncelikle baş dönmesine sebep olan hastalık teşhis edilir ve tedaviye başlanır tedavi tamamlanınca baş dönmesi geçecektir.
]]>